Im lepiej strzeżona polska granica, tym większe gwarancje pokoju

2024-11-30 12:34:05(ost. akt: 2024-11-30 12:41:52)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej

30 listopada premier Donald Tusk, minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz wiceminister Cezary Tomczyk spotkali się z żołnierzami zaangażowanymi w budowę Traczy Wschód na Warmii i Mazurach.

Im lepiej strzeżona polska granica, tym większe gwarancje pokoju. To, co robimy na granicy z Białorusią, ma odstraszyć potencjalnego agresora. To nie tylko ochrona, ale przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo i spokój naszych obywateli — mówił szef rządu.

Premier Tusk podziękował także żołnierzom za dotychczasowe zaangażowanie w realizację projektu Tarcza Wschód.

— Cała Polska jest dumna z naszego wojska. Czujemy się bezpieczniejsi. Jestem pod wrażeniem niezwykłego poświęcenia żołnierek i żołnierzy — powiedział premier.

Mówiąc o roli Tarczy Wschód w systemie bezpieczeństwa i ochrony polskiej granicy wiceminister Tomczyk zaznaczył:

Z każdym miesiącem, kiedy będą powstawały kolejne kilometry Tarczy Wschód, Polska będzie krajem bezpieczniejszym. Dzisiaj możemy powiedzieć, że Polska jest krajem bezpiecznym dzięki naszemu wojsku, dzięki tym działaniom, które powodują, że budżet na wojsko, ale też na takie projekty infrastrukturalne, jest rekordowy. (…) Tarcza Wschód to projekt czysto militarny, który odnosi się do zagrożeń, które dotyczą granicy z Rosją czy z Białorusią. Jest to projekt strategiczny dla rządu. Bardzo dziękuję Panie Premierze za tę decyzję. Bardzo dziękuję Premierowi Kosiniakowi - Kamyszowi za to, że krok po kroku możemy realizować wszystkie te plany.

Wiceszef MON podkreślił, że elementy inżynieryjne Tarczy Wschód to jest projekt, który został przygotowany przez Wojsko Polskie, przez polskich inżynierów wojskowych, przez polskich saperów na czele z Panem Generałem Czosnkiem, z Panem generałem Wawrzyniakiem.

W trakcie spotkania wiceminister złożył także podziękowania żołnierzom zaangażowanym w projekt Tarcza Wschód.

W imieniu nas wszystkich, chciałbym podziękować żołnierzom z 5 pułku, który przygotowywał te pierwsze odcinki — powiedział wiceszef MON.


***

Narodowy Program Odstraszania i Obrony Tarcza Wchód to kompleksowy rządowy program, którego celem jest wzmocnienie systemu obrony Polski, o wartości ok. 10 mld zł realizowany w latach 2024-2028. Program obejmuje przygotowanie terenu przygranicznego wschodniej części kraju, a tym samym wschodniej flanki NATO i UE do obrony poprzez skupienie głównego wysiłku m.in. na: wzmocnieniu zdolności przeciwzaskoczeniowej, ograniczaniu mobilności przeciwnika (kontrmobilność), zapewnieniu mobilności dla wojsk własnych, zapewnieniu bezpieczeństwa wojsk własnych oraz ochronie ludności cywilnej. Chodzi o utworzenie kompleksowej, regionalnej infrastruktury obronnej do przeciwdziałania zagrożeniom na wschodniej flance NATO. Głównym zadaniem „Tarczy Wschód” jest skuteczne odstraszenie potencjalnego przeciwnika. Działania prowadzone w ramach realizacji projektu obejmują ok. 700 km granicy RP. Zadanie budowy w Dąbrówce zostało realizowane przez Zgrupowanie Zadaniowe pododdziałów Wojsk Inżynieryjnych.

Ministerstwo Obrony Narodowej, opr. tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5