Upamiętnią burmistrza Marka Mirosa

2024-09-10 12:20:24(ost. akt: 2024-09-10 16:23:27)
Marek Miros

Marek Miros

Autor zdjęcia: Mariusz Dubin

Marek Miros urodził się w Warszawie w 1954 roku. Tam też ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W 1980 organizował struktury "Solidarności" w Klubie Sportowym Warszawianka. Od 1984 związany z gminą Gołdap, przez kilka lat pracował jako główny księgowy w kombinacie rolnym w Rożyńsku Małym.

Marek zawsze powtarzał, że Warszawa była jak matka, a Gołdap jak kobieta, którą pokochał — tak wspominał po śmierci swojego szefa i przyjaciela Jarosław Słoma, pochodzący z Gołdapi wieloletni współpracownik Mirosa.

W 1990 nowo wybrana po przywróceniu samorządu terytorialnego rada miejska powołała Marka Mirosa na urząd burmistrza. Od tego czasu nieprzerwanie zajmował to stanowisko. Ponownie był wybierany przez radnych w 1994 i 1998, następnie w bezpośrednich wyborach samorządowych w 2002 i 2006. W wyborach w 2010 wywalczył reelekcję na szóstą z rzędu kadencję, wygrywając w pierwszej turze z ponad 70-procentowym poparciem.

Marek był wybitną osobą. Bardzo skuteczną, myślącą o przyszłości mieszkańców i miasta. Potrafił zgromadzić wokół siebie wiele osób wspólnie działających na rzecz Gołdapi. A w pierwszych latach było to bardzo trudne. Mieliśmy w Gołdapi najwyższe bezrobocie w kraju sięgające 44 proc. Kiedyś zostało nazwane przez jednego z dziennikarzy "umierającym miastem" — mówił w rozmowie z nami jesienią 2022 roku Jarosław Słoma, były zastępca burmistrza Gołdapi.

Jak mówił, miasto za rządów Marka Mirosa zmieniło się nie do poznania. Jego zasług dla rozwoju gminy jest wiele. I nie chodzi tylko o liczne inwestycje realizowane czy to z budżetu samorządu, czy ze wsparciem rządowym, czy z Unii Europejskiej. Przez te 24 lata w historii Gołdapi było kilka kluczowych wydarzeń, które na zawsze zmieniły nie tylko to miasto, ale i cały region, jak chociażby zakończone sukcesem starania o utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej. Firmy działające na jej terenie są największym pracodawcą w Gołdapi.

Powstanie przejścia granicznego wpłynęło na rozwój nie tylko gminy, ale i całego regionu. Gołdap to również jedyne na Warmii i Mazurach uzdrowisko, którym cały czas zachwycają się turyści.

Był to człowiek otwarty na ludzi różnych wyznań, kultur, gotowy pomagać innym, pomysłodawca Charytatywnych Koncertów Świąteczno-Noworocznych.

Marek Miros w 2015 objął stanowisko sekretarza powiatu gołdapskiego. Ale działał nie tylko na rzecz swojej małej ojczyzny. W 2003 został członkiem zarządu Związku Miast Polskich.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim (2008) i Oficerskim (2010) Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005) oraz Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” (2010).

Marek Miros zmarł 4 października 2022 roku.

Kilka miesięcy temu radni zdecydowali o upamiętnieniu jego zasług dla Gołdapi poprzez nazwanie jednej z ulic jego imieniem.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie otwarcie ulicy imienia Marka Mirosa (wcześniej ulica Jeziorowa) — zapraszają władze Gołdapi. — Dołączcie do nas 21 września, by wspólnie uczcić ten wyjątkowy moment.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5