To będzie duże ułatwienie dla turystów-rowerzystów!

2024-08-22 16:27:18(ost. akt: 2024-08-22 16:46:52)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: pixabay

Szlaki rowerowe w powiecie gołdapskim powstały w 2009 roku. Zostały odnowione 10 lat temu. Cześć z nich przebiega po drogach asfaltowych, pozostała część po drogach szutrowych. Szlaki znakowane były metodą malowania oznaczeń na drzewach. Najdłuższy – Szlak Rominckiego Jelenia (Czerwony) – ma 95 kilometrów i przebiega przez obszary Lasów Państwowych (Nadleśnictwa Gołdap), w pobliżu pasa ziemi niczyjej dzielącego Polskę z Obwodem Królewieckim.

Dlatego też uważamy, że ze względów bezpieczeństwa i strategicznych (po rozmowie ze Strażą Graniczną), niezbędne jest skanalizowanie ruchu rowerowego dzięki właściwemu oznaczeniu szlaków. Obecnie zdarzają się przypadki błądzenia turystów na tym odcinku szlaku, co uruchamia niepotrzebnie straż graniczną — wyjaśniają przedstawiciele Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap.

W lipcu 2024 roku Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap podpisała umowę z Ministrem Sportu i Turystyki na renowacja szlaków rowerowych Mazur Garbatych w powiecie gołdapskim. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Polskie Szlaki Turystyczne wyniosło nieco ponad 200 tys. zł netto.

W ramach zadania zaplanowano renowację znaków istniejących, wykonanie i montaż drogowskazów (na 3 z 4 szlaków przebiegających przez drogi powiatowe i gminne) – pełne odnowienie ponad 200 km szlaków. Powstaną tablice z mapami, zamontowane zostaną ławki i stojaki na rowery. Powstanie też jedna stacja do naprawy rowerów. Po ponownym oznaczeniu powstaną mapy schematyczne, a cały przebieg szlaków będzie zdigitalizowany (w wersji polskiej i angielskiej).

Zadanie o całkowitej wartości nieco ponad 222 tys. zł będzie zrealizowane do końca 2024 roku.

***

Szlaki rowerowe powiatu gołdapskiego przebiegają przez cenne kulturowo i przyrodniczo tereny. Lokalne arterie komponują się w kompleksową ofertę na krótkie oraz długie przejażdżki. Jest to szczególnie istotne w kontekście powstałej w 2015 trasy rowerowej Green Velo – turyści oczekują obok szlaków długodystansowych (jakim jest trasa Green Velo) również produktów o charakterze obszarowym, obejmujących w formie sieci atrakcyjne turystycznie obszary o wysokich walorach kulturowych i przyrodniczych.

***

Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap, tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5