Czy pociągi wrócą do Gołdapi?
2024-08-14 08:43:40(ost. akt: 2024-08-14 09:11:45)
We wtorek odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Gołdapskiego, podczas której przyjęto stanowisko w sprawie reaktywacji linii kolejowej nr 41 na odcinku Gołdap - Olecko.
Obecni na sali przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz powiatów ościennych zaapelowali do Premiera RP Donalda Tuska o zaangażowanie wszystkich sił i działań na rzecz modernizacji kolei, która bardzo pozytywnie wpłynie na szeroko pojmowany rozwój społeczno-gospodarczy naszego regionu podpisując Apel o pełną reaktywację linii kolejowych wschodniej części Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Jak wskazują samorządowcy Mazury są jednym z najpiękniejszych zakątków północno-wschodniej Polski, które wyróżniają się za swoją piękną naturą, ale także wykluczeniem komunikacyjnym.
— Wykluczenie komunikacyjne mieszkańców naszych powiatów i gmin to jeden z problemów najczęściej podnoszonych w trakcie spotkań z mieszkańcami, przedsiębiorcami i turystami — przyznają autorzy apelu. — Wykluczenie komunikacyjne naszego regionu stanowi faktyczną przeszkodę w realizacji szeregu konstytucyjnych praw i wolności obywatelskich, takich jak: wolność poruszania się, prawo do ochrony zdrowia, prawo osób z niepełnosprawnościami do pomocy ze strony władz publicznych w komunikacji społecznej, prawo do nauki. Nie ulega wątpliwości, że bez dostępnej komunikacji nie można korzystać z usług publicznych gwarantujących godny poziom życia.
Jak zauważają, kolej to dostępna komunikacja przyjazna środowisku, która zapewnia transport m.in. turystom, kuracjuszom i mieszkańcom.
— Reaktywacja linii kolejowych przyczyni się do zwiększenia łączności i zmniejszenia przepaści w dostępie do Polski północno-wschodniej. Umożliwi ruch towarowy, który ma ogromne znaczenie dla interesów firm i przedsiębiorstw, co przełoży się na rozwój społeczno-gospodarczy regionu, jak również zachęci przyszłych inwestorów — przekonują samorządowcy. — Inwestycja jest również zasadna w związku z planowaną strategią sukcesywnego zwiększania sił zbrojnych RP na terenie północno-wschodniej części kraju, jak również z punktu widzenia żołnierzy pełniących służbę na naszych terenach oraz funkcjonariuszy policji, straży granicznej, strażaków, których miejsca zamieszkania są niejednokrotnie sąsiednie powiaty.
Autorzy apelu podkreślają, że w XXI wieku wykluczenie komunikacyjne nie powinno dotykać żadnego obszaru Unii Europejskiej, zwłaszcza tej części regionu na mapie województwa warmińsko-mazurskiego, który jest położony w bliskim sąsiedztwie granicy z Federacją Rosyjską.
We wtorkowej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Gołdapskiego wzięli udział m.in. senator Jolanta Piotrowska, poseł Maciej Wróbel, wicewojewoda Mateusz Szauer, wicemarszałkini Sylwia Jaskulska, a także Urszula Pasławska, Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Jarosław Słoma, radny Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego, a także przedstawiciele powiatów węgorzewskiego, oleckiego, giżyckiego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez