Wakacyjny konkurs okazją do poznania historii regionu
2024-07-13 12:41:46(ost. akt: 2024-07-13 12:49:34)
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej po raz kolejny organizuje wakacyjny konkurs krajoznawczy „Romincki Odkrywca”. W tym roku uczestnicy konkursu mogą wziąć udział w jednej lub dwóch formach rywalizacji.
Co tydzień w piątek na Facebooku Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej będzie publikowany post z zagadką dotyczącą ciekawego miejsca do odkrycia.
Osoba, która najszybciej udzieli poprawnej odpowiedzi wpisując ją w komentarzach pod postem otrzyma upominek.
Osoba, która w ciągu wakacji odwiedzi jak najwięcej miejsc wskazanych w postach otrzyma nagrodę i tytuł Rominckiego Odkrywcy 2024. Dowodem na dotarcie do danego miejsca jest jego sfotografowanie z widoczną na zdjęciu kartką z hasłem konkursu. W tym roku nie ma znaczenia, kto i kiedy dotrze do opisywanych miejsc. Czas na zwiedzanie jest do końca wakacji.
O jakie miejsca pytają pracownicy Parku?
Pierwsze dotyczyło pary zabytkowych mostów kolejowych spinających brzegi niewielkiej rzeki. Pięć łukowo wygiętych przęseł wspartych na masywnych filarach robi wrażenie. Żelbetonowa konstrukcja została wzniesiona na początku XX wieku jako jedna z wielu przepraw na linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Po moście północnym do 1944 roku jeździły pociągi. Most południowy nigdy nie był użytkowany. Mimo że został ukończony, stoi samotnie, niepołączony z nasypem torowiska...
Kolejne nieistniejącej już wsi, w której stoi taki oto pomnik (zdjęcie pod opisem zagadki).
Na obrzeżach Puszczy Rominckiej, w kępie śródpolnych drzew stoi kamienny obelisk. Mocno nadszarpnięty zębem czasu. To pomnik wojenny ku czci mieszkańców nieistniejącej już wsi, poległych w czasie pierwszej wojny światowej. Dawniej wieś zamieszkiwało ponad 400 osób, była szkoła, karczma, dworzec kolejowy. Dziś widoczne są jedynie ruiny zabudowań, zdziczałe drzewa owocowe i... samotny pomnik będący pamiątką po burzliwej historii tych ziem.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez