Nasz dąb szypułkowy ma się dobrze

2024-07-02 19:36:38(ost. akt: 2024-07-02 19:43:35)

Autor zdjęcia: lasy.gov.pl

Na zlecenie Gminy Gołdap została wykonana ekspertyza dendrologiczna dębu szypułkowego (pomnika przyrody) rosnącego w parku miejskim przy placu Zwycięstwa w Gołdapi, która określiła stan żywotny naszego drzewa.

Drzewo jest objęte ochroną pomnikową Decyzją Nr 34 Wojewody Suwalskiego z dnia 5 maja 1997 roku w sprawie uznania za pomniki przyrody.

Co wykazała ekspertyza?

Badanie obciążeniowe wykazało odporność drzewa na działanie silnych wiatrów do 120 km/h. Egzemplarz może nadal funkcjonować w przestrzeni miejskiej – aktualny poziom ryzyka stwarzany przez drzewo jest akceptowalny i mieści się poziomie ryzyka drzew tego typu w terenach zieleni.

Drzewo jest poddawane regularnej i starannej pielęgnacji przez zarządcę terenu – aktualnie występuje w koronie drzewa drobny posusz (susz) gałęziowy, który można usunąć podczas bieżących prac lub do wiosny kolejnego roku.


Ze względu na obecność degradacji biologicznej wewnątrz pnia oraz uszkodzenia korzeni, powyższa ocena obowiązuje do początku sezonu wegetacyjnego 2027 roku lub do pierwszych prac ingerujących w system korzeniowy drzewa.

Podczas oględzin nie stwierdzono występowania chronionych gatunków: ptaków, grzybów, mszaków i porostów oraz siedlisk objętych ochroną.

***

Dąb szypułkowy jest potężnym drzewem osiągającym do 35-40 m wysokości. Tworzy najczęściej domieszkę w lasach mieszanych lub występuje samodzielnie, tworząc tzw. dąbrowy. Jest gatunkiem światłolubnym, rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, tzw. grądach. Ponieważ żyje ponad 1000 lat, jest uznawany za symbol siły, długowieczności i mocy.

Dawno temu stare dęby czczono jako bóstwa - wierzono, że mają magiczną moc. Orzechy dębu szypułkowego, zwane żołędziami, stanowią cenny pokarm dla wielu ssaków i ptaków. Osadzone są na długiej szypule, stad nazwa gatunku.

Męskie kwiaty zebrane są w liczne zwisające długie kotki, żeńskie natomiast po kilka na długich szypułkach. Liście dębu szypułkowego są w zarysie odwrotnie jajowate i krótkoogonkowe, u nasady sercowate, z wyraźnymi uszkami. Nerwy liściowe dochodzą do końców klap i zatok między klapami.

Dąb dostarcza najcenniejszego drewna w naszych lasach. Jest ono najbardziej cenione ze względu na twardość i trwałość. Wykorzystuje się je w budownictwie i stolarstwie. Ze względu na dużą zawartość garbników, chroniących drewno przez zgnilizną, może długo leżeć w wodzie.

UG Gołdap, lasy.gov.pl, opr. tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5