IX edycja Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Bitwa Regionów” w Gołdapi

2024-06-06 16:40:27(ost. akt: 2024-06-06 16:47:58)

Autor zdjęcia: KOWR

Spotkajmy się 9 czerwca 2024 r. o godz. 11:00 na Placu Zwycięstwa w Gołdapi. Właśnie tutaj odbędą się kolejne eliminacje regionalne Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Zakwalifikowane Koła staną w szranki o najlepszą regionalną potrawę.
„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Celem konkursu „Bitwa Regionów” jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych.

W bieżącym roku do konkursu zgłosiło się 2006 KGW z całej Polski, z czego 101 Kół z województwa warmińsko-mazurskiego.

Konkurs będzie przebiegać w trzech etapach:

Etap I – W tym etapie biorą udział wszystkie KGW zakwalifikowane przez Komisję kwalifikacyjną. W naszym województwie zakwalifikowało się 101 Kół.
Zmagania odbędą się podczas 8 wydarzeń regionalnych w woj. warmińsko-mazurskim.
KGW, które zajmą 1. miejsca podczas wydarzeń regionalnych weźmą udział w półfinałach wojewódzkich.

Etap II – Półfinał (wojewódzki) – KGW, której Potrawa Konkursowa otrzyma najwyższą ocenę będzie reprezentować woj. warmińsko-mazurskie podczas Finału.

Etap III – Finał (ogólnopolski) - z udziałem 16 KGW (reprezentujących dane województwo) odbędzie się w Warszawie na początku września (dokładna data zostanie potwierdzona w czerwcu).

Na co będzie zwracać uwagę Komisja konkursowa?

Zespoły będą musiały wykazać związek potrawy z regionem i jego tradycjami. Ocenione zostaną walory degustacyjne jak smak, aromat czy tekstura poszczególnych elementów potrawy. Punktację podnieść mogą estetyka podania oraz wykorzystanie i zastosowanie produktu regionalnego.

Na zwycięzców każdego etapu czekają atrakcyjne nagrody, a najlepsze KGW w IX edycji „Bitwy Regionów” otrzyma nagrodę dodatkową w formie wyjazdu dla 5 członków KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze odbywające się na terenie Unii Europejskiej, na których stoisko będzie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Harmonogram wydarzeń organizowanych w ramach I etapu konkursu znajduje się https://bitwaregionow.pl/harmonogram/. W ich trakcie będzie można śledzić rywalizację KGW w regionach.

Zapraszamy wszystkich do kibicowania zespołom KGW!

mat. prasowy KOWR


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5