W Baniach Mazurskich więcej zieleni, w Deguciach wiata dla mieszkańców

2024-04-10 10:08:01(ost. akt: 2024-04-11 09:07:52)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa do warmińsko-mazurskich wsi trafi 1,3 mln zł.
W ubiegłym tygodniu wójt gminy Łukasz Kuliś, przy kontrasygnacie skarbnik Sandry Anny Borowskiej, podpisał umowę z przedstawicielami Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego na zazielenienie ulicy Konopnickiej. W ramach inwestycji przy ulicy przebiegającej przez centrum Bań Mazurskich zostaną ustawione ozdobne donice z kwiatami, krzewami oraz ozdobnymi drzewkami w ilości 18 sztuk. Zabieg ten ma na celu poprawić estetykę miejscowości. Zieleń ma bowiem cieszyć oko nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również turystów, którzy, szczególnie w okresie letnim, licznie odwiedzają naszą gminę.

W podpisaniu umowy, oprócz przedstawicieli Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich, ale także marszałka Marcin Kuchcińskiego oraz wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego Sylwii Jaskulskiej, uczestniczył sołtys. s. Banie Mazurskie, Grzegorz Ułanowicz, który jest jednym z inicjatorów projektu.
Z kolei gmina Dubeninki otrzymała dofinansowanie na Deguckie zacisze. Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Deguciach powstanie wiata ze stołem i ławami. Nieopodal wiaty ustawiony zostanie grill i tablica informacyjna. Teren oświetli lampa solarna.

Konkurs „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” jest realizowany od 2006 roku. W tym roku na konkurs wpłynęło 50 wniosków. Dofinansowano 39 zadań na łączną kwotę 800 tys. W gronie dofinansowanych znalazła się również Gmina Dubeninki. Dzięki wsparciu, w centrum Żytkiejm powstanie pomnik regionalnego produktu, z którego słyną Żytkiejmy, jakim jest sękacz.

Gmina otrzymała również dofinansowanie na organizację święta sękacza, które odbędzie się 15 sierpnia.

***

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządów podpisali umowy w konkursach „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla“, „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, „Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich“ oraz PROW - Zarządzanie Zasobami Wodnymi w Ramach Poddziałania 4.3 - Wsparcie na Inwestycje Związane z Rozwojem, Modernizacją i Dostosowywaniem Rolnictwa i Leśnictwa.
Dzięki temu do warmińsko-mazurskich wsi trafi 1,3 mln zł. Środki pochodzą z budżetu samorządu województwa.

opr. tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5