Gołdapskie Pioruny ciągnie w świat

2024-03-18 10:19:50(ost. akt: 2024-03-24 12:32:48)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Oskar i Laura Kozłowscy z Gołdapi stawiają pierwsze kroki w Pucharze Świata w pływaniu w płetwach i myślą o starcie w Mistrzostwach Europy Juniorów na Litwie. Szkolenie w mniej popularnej odmianie pływania prowadzi MUKS Piorun Gołdap.
Niedawny wyjazd do Aix-En-Prowance we Francji był trzecim międzynarodowym startem zawodników z Gołdapi w zawodach z cyklu Pucharu Świata. 16-letni Oskar Kozłowski, rywalizujący w najstarszej kategorii juniorów, w najlepszym starcie został sklasyfikowany na 6. miejscu. O trzy lata młodsza Laura należała do grona najmłodszych zawodniczek podczas zawodów i dzielnie stawiła czoła rywalkom. Ich klubowym trenerem jest Adam Kozłowski, były mistrz oraz rekordzista Polski w pływaniu, ale przede wszystkim tata. Genów się nie oszuka.

Piorun to jeden z wielu klubów pływackich w regionie. Szkolenie w pływaniu w płetwach odbywa się jednak tylko w Gołdapi i po sąsiedzku w Amfiprionie Olecko. W Polskim Związku Płetwonurkowania zrzeszonych jest kilkanaście klubów, a zawodnicy rywalizują w Mistrzostwach Polski oraz Klubowym Pucharze Polski. Gołdapscy zawodnicy cały czas startują także w pływaniu klasycznym. 13-letni Juliusz Walkiewicz otrzymał właśnie powołanie do kadry młodzików województwa warmińsko-mazurskiego, co dla gołdapskiego klubu jest dużym wyróżnieniem.

– Zainteresowaliśmy się pływaniem w płetwach, gdy wybuchła pandemia. Wcześniej przez ponad dziesięć lat trenowaliśmy w Piorunie tylko pływanie „bose” – mówi Adam Kozłowski, gołdapski trener pływania. – Specyfika treningu w pływaniu w płetwach jest inna, ale staramy się łączyć obie konkurencje. Oskar jest obecnie najstarszym zawodnikiem w klubie, który trenuje 8-9 razy w tygodniu. Na ostatnich mistrzostwach Polski w pływaniu bosym zajmował 11. miejsce, więc w tym roku pojedziemy także na Letnie Mistrzostwa Polski.

W pływaniu w płetwach startuje się w monopłetwie oraz w zwykłych płetwach, tzw. bifinach, na różnych dystansach. Monopłetwa zakładana jest na obie nogi. Zawodnicy wykonują ruchy kończyn dolnych, jak w stylu motylkowym, a ręce układają do strzałki. Pokonują odcinki od 50 do 800 metrów, oddychając przez rurkę. Przy wykorzystaniu pary płetw pływacy startują na kilku dystansach kraulem (50, 100, 200 i 400 m), także oddychając przy pomocy „fajki”.

– Pływanie w płetwach jako nieco bardziej niszowe na pewno daje szanse na osiąganie sukcesów, które w szkoleniu dzieci i młodzieży są ważnym elementem mobilizującym do pracy – tłumaczy Adam Kozłowski. – To fajna alternatywa i urozmaicenie żmudnego treningu pływackiego. Mamy w klubie grupę młodych, utalentowanych i ambitnych zawodników, którzy chcą się rozwijać. Najmłodsi są zapatrzeni na osiągnięcia Oskara i Laury, więc liczę, że uda się wychować kolejnych zawodników pływających na bardzo dobrym poziomie.

W pływaniu w płetwach Oskar należy do najlepszych juniorów w krajowej stawce i regularnie zdobywa medale mistrzostw Polski. W ubiegłym roku podczas zawodów na Węgrzech stawał kilkukrotnie na podium juniorskiego Pucharu Świata w rywalizacji zawodników z kilkunastu krajów. Jego o trzy lata młodsza siostra Laura notuje wyniki, które już teraz stawiają ją w czołówce krajowej w tej odmianie pływania wśród kobiet. Laura na Węgrzech również stawała na podium, pokonując znacznie starsze zawodniczki.

Przed liderami gołdapskiego klubu pracowite miesiące. W planach są jeszcze dwa starty w Pucharach Świata, choć wyjazdy do Włoch oraz USA to duże koszty. Klub liczy także, że gołdapianie staną przed szansą rywalizacji o medale Mistrzostw Europy Juniorów na Litwie. Tym bardziej że z Gołdapi do Kłajpedy to niemal rzut beretem.

– Wyjazd na Mistrzostwa Europy jest uzależniony od naszego związku, który musi powołać reprezentację i zgłosić zawodników. Oskar ma już minimum do kadry narodowej, a z osiąganymi czasami mógłby wystartować na Litwie – dodaje Adam Kozłowski. – Laura jako bardzo młoda zawodniczka może powalczyć o nominacje, bo robi w ostatnim czasie bardzo szybkie postępy i jest coraz wyżej w rankingach krajowych. Będziemy się starać, aby start na Litwie doszedł do skutku. Cieszymy się, że w naszej lokalnej społeczności są sponsorzy, którzy nas wspierają w organizacji drogich wyjazdów. Zapraszamy do współpracy kolejne osoby i instytucje, które chciałby pomóc w realizacji pasji naszych zawodników.

W Piorunie szkoli się wielu młodych, utalentowanych pływaków, a starty w zawodach w płetwach ma na koncie coraz większe grono. Na zawody rangi Klubowego Pucharu Polski regularnie jeździ kilkuosobowa reprezentacja Pioruna. Gołdapianie właśnie zainaugurowali nowy sezon, startując w Kościerzynie, gdzie, w największym skrócie, znów zdobyli worek medali.

ŁUKASZ SZYMAŃSKI

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5