Rękusy z wizytą we włoskim Canzo

2016-11-20 19:57:48(ost. akt: 2016-11-20 20:13:17)

Autor zdjęcia: Mat. szkoły

W związku z realizacją międzynarodowego projektu, którego beneficjentem jest Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach, delegacja nauczycieli uczestniczyła w pierwszym międzynarodowym spotkaniu, które odbyło się w Canzo we Włoszech.
Każdą szkołę realizującą projekt reprezentowała czteroosobowa delegacja. Spotkały się zespoły z Polski, Turcji, Rumunii, Bułgarii, Niemiec, Łotwy oraz Włoch. Pierwsze spotkanie grup projektowych, zgodnie z przypuszczeniami, okazało się bardzo owocne. Było okazją do prezentacji poszczególnych placówek oraz wymiany informacji na temat systemu oświaty w każdym z krajów partnerskich. Natomiast warsztaty dla koordynatorów z poszczególnych szkół pozwoliły ustalić formy zadań, które zostaną zrealizowane oraz szczegóły realizowanych przedsięwzięć.

- Spotkania, seminaria i warsztaty pozwoliły nam poznać pracę szkół we Włoszech - mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor szkoły w Rękusach. - Były również okazją do wymiany doświadczeń, obserwacji zajęć, indywidualnych rozmów z uczniami i nauczycielami. Był to również doskonały sposób na podniesienie kompetencji językowych, ponieważ to angielski jest językiem projektu. Za jedną z najciekawszych prelekcji należy uznać tę, która dotyczyła pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. We włoskim systemie można odnaleźć mnóstwo podobieństw do tego, który obowiązuje w naszych szkołach. Praca z uczniem jest mocno indywidualizowana.

- Podczas wizyty miałyśmy okazję zaprezentować nie tylko naszą szkołę, ale również piękny region, w którym żyjemy - mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu. - Delegacje wymieniły się przywiezionymi katalogami promującymi ich małą ojczyznę, broszurkami i drobnymi upominkami. Nasza szkoła podarowała m.in. piękne plakaty, przygotowane przez uczniów pod okiem wychowawców. Następnie rozpoczęto pracę nad projektem.

Podczas wspólnych działań m.in. wybrano logo projektu. Spośród 26 propozycji, w tym 6 z naszej szkoły, wybrano zwycięską pracę. Okazało się, że przygotowały ją dzieci z Niemiec. Poza tym dokonano ewaluacji dotychczasowych działań i przygotowano szczegółowy plan pracy na najbliższy rok. Ustalono zasady przyjazdu oraz kryteria wyboru uczniów na najbliższe spotkanie, które odbędzie się w Rumunii.

- Uściślono m.in. wiek uczniów (9-13 lat) oraz sposób zakwaterowania uczniów podczas pobytu w Rumunii - dodaje Napiórkowska.- Wstępnie omówiono rodzaje działań, którymi objęci zostaną uczniowie.

Nad właściwym przebiegiem prac czuwał główny koordynator projektu – pan Nusret Camci z Turcji, który przekazał szkołom wypracowane przez siebie narzędzia do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wśród nich znalazły się również ankiety.

- Cieszę się bardzo, że mogliśmy uczestniczyć w tym ważnym spotkaniu, realizować i współtworzyć projekt A child is a world – Dziecko jest całym światem - mówi Elżbieta Napiórkowska, szkolny koordynator projektu.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. adam #2123202 | 83.24.*.* 29 lis 2016 11:33

    Podpisuje sie pod wpisem sąsiada naprawdę ślliczne dziewczyny. Pozdrowienia .

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. sąsiad #2119132 | 89.228.*.* 23 lis 2016 18:52

    Wracajcie rękusianki już do domu,bez Was Rękusy straciły swój dawny blask.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5