Małpi Gaj z wodnym placem zabaw

2023-11-29 13:00:00(ost. akt: 2023-11-29 11:53:57)

Autor zdjęcia: Arch. W.K. Iwaszkiewicza

Przez wiele lat park przy ul. Gdańskiej w Giżycku (nieopodal dworca PKP) nie zachęcał do spacerów, a po zmroku wręcz z obawą tędy się przechodziło. W maju tego roku ruszyła modernizacja parku, który zyska zupełnie nowe oblicze. Całość prac kosztuje ponad 12 mln zł.
Inwestycja możliwa jest dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zgodnie z umową wykonawca, mazowiecka firma SORTED Sp. z o.o., prace ma zkończyć wiosną przyszłego roku.

Park - nazywany od lat przez mieszkańców Małpim Gajem - zmienia się z miesiąca na miesiąc i będzie miał charakter bardziej użytkowy niż do tej pory. Największe koszty modernizacji generuje kanalizacja deszczowa, instalacja elektryczna (oświetlenie z naświetlaczami drzew), nowe nawierzchnie i zagospodarowanie terenu. Porządkowana jest także zieleń.

Co znajdzie się w odnowionym parku? Będzie plac zabaw, siłownia plenerowa, wodny plac edukacyjny, dog park, fontanna pływająca na oczku wodnym, pomosty, pochylnie dla osób niepełnosprawnych; w ramach małej architektury pojawią się: ławki i kosze, ogrodzenia, klasa lekcyjna na powietrzu, biblioteka plenerowa, grządki doświadczalne, stojaki rowerowe, wiaty grillowe, odlewy płazów i owadów, leżaki, palenisko.
Ostatnio zainteresowanie wzbudził powstający wodny edukacyjny plac zabaw.

- Jest to przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna, gdzie dzieci będą mogły w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z urządzeniami hydrotechnicznym, sprawdzić, jak działa np. śruba Archimedesa czy zapora wodna, lub poznać działanie turbiny Peltona i wodnego młyna. Pofalowana nawierzchnia zapewni tor wody - wyjaśnia burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Generalnie prace są już bardzo zaawansowane. Nawet zimowa pogoda nie powstrzymuje robót. Giżycczanie z nowego parku będą mogli korzystać już wiosną przyszłego roku.


Plac zabaw w południowej części parku (bliżej dworca PKP) będzie wydzielony od reszty niskim ogrodzeniem z furtkami wejściowymi. Na najmłodszych będzie czekało linarium, piaskownica, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka, karuzela, zestaw z wieżą i bujaki. Kolejnym elementem dedykowanym najmłodszym będzie klasa plenerowa. Tam znajdą się ławy, biblioteka plenerowa oraz inspekty do sadzenia roślin. Dla nieco starszych zaprojektowano siłownię plenerową.


Z myślą o czworonogach i ich właścicielach powstał wybieg dla psów, a na nim obręcze do przeskoków, kładka, płotki, tuba kłoda, a nawet psi pisuar. Wszystkim mieszkańcom posłużą dwie przestronne wiaty grillowe z paleniskami, wygodne leżaki i ławki umiejscowione na terenie całego parku.


Na terenie parku znajduje się ponad 500 dojrzałych drzew, a wśród nich cenne pomniki przyrody. Nową zieleń zaprojektowano tak, by wyeksponować te najcenniejsze egzemplarze, a także ożywić dolne piętra roślinności. W sumie na ok. 5 hektarach posadzono niemal 30 tys. sadzonek krzewów i bylin oraz 30 sztuk dodatkowych drzew.


W parku znajdzie się także ogólnodostępna toaleta publiczna, zlokalizowana w pobliżu stawu oraz wodnego placu zabaw. Park rozświetlą nowoczesne oprawy ledowe. Zaprojektowane zostało także podświetlenie wybranych elementów, w tym pomników przyrody, lampami LED montowanymi w gruncie. Park będzie podłączony do systemu monitoringu miejskiego.


To nie jedyne "parkowe" atrakcje, o które wzbogaci się w najbliższym czasie Giżycko. Przy ul. Nadbrzeżnej (nieopodal mostu obrotowego) powstanie plac zabaw (dofinansowanie PFRON) oraz tężnia solankowa, strefa fitness z urządzeniami do ćwiczeń, strefa relaksu z leżakami, hamaki, ławkami i boiskiem do gry w boccia (środki własne miasta).

Z kolei Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku w ramach większego unijnego projektu planuje wybudowanie placu zabaw „Mazurski Szczupak” - jako przykład przyjaznego naturze miejsca do spędzania czasu z rodziną. Plac ma powstać przy ul. Łuczańskiej 1 (niedaleko kładki nad kanałem) i mieć kształt właśnie szczupaka. Miejsce przeznaczone będzie dla dzieci 4-12 lat. Mają się tam znaleźć m.in. huśtawka z siedziskiem „bocianie gniazdo”, łódka bez podłogi z żaglem, bujak w kształcie pszczoły, słupki do skakania w kształcie lilii wodnych, karuzela.
KT, gizycko.pl

Fot. Arch. burmistrz W.K. Iwaszkiewicz, gizycko.pl/JMK

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5