Wieczór przy świetle naftowej lampy

2023-10-23 12:00:00(ost. akt: 2023-10-23 14:17:50)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Kilkadziesiąt lamp z pierwszej połowy XX wieku, w tym egzemplarze z serii stosowanej przez lotników z Dywizjonu 303, inne przez polskich żołnierzy biorących udział w bitwie o Monte Cassino będziemy mogli zobaczyć w giżyckiej bibliotece.
Będzie to spotkanie poświęcone ciśnieniowym lampom naftowym z udziałem ełckich kolekcjonerów. Lampy zaprezentuje Dariusz Jurczak, na co dzień pracownik Muzeum Historycznego w Ełku, przewodnik oraz członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Kolekcjonerów Lamp i Kuchenek.

– W Polsce stowarzyszenie jest mało znane, liczy sobie około dwudziestu członków – mówi Dariusz Jurczak. – Kolekcjonerzy lamp tworzą jednak międzynarodową społeczność. Mam znajomych w Indonezji, RPA, Norwegii, Anglii. Rokrocznie wybieram się do brytyjskiego Newark na zloty stowarzyszenia.
W przypadku pana Dariusza wszystko zaczęło się od pewnego przedmiotu, w zasadzie chyba już artefaktu. I to nietypowego.
— Od 1996 roku jestem skupiony na lampach. Wzięło się to stąd, że kiedyś u dziadków była taka, która mnie fascynowała. Miała taki ładny kształt. Teraz mam z kilkadziesiąt takich lamp — wspomina początki swojego hobby i przybliża zasadę działania takich artefaktów.

— To są tzw. lampy ciśnieniowe. Tam się spala nafta, ale działa pod ciśnieniem. Ciśnienie jest pompowane do 2 atmosfer, musi być najpierw lampa podgrzana spirytusem czy czymś innym, a jak już jest podgrzana to w tym momencie zaczyna się to sparowywać i pali się sparowana nafta.

Co istotne, pan Dariusz nie kolekcjonuje tych artefaktów dla zasady. Daje przedmiotom sprzed lat nowe życie.
— To nie jest tak, że te lampy są uszkodzone i sobie stoją. Odnawiam je i wszystkie doprowadzam do stanu używalności. Można powiedzieć, że najbardziej skupiam się na historii przedmiotów w kontekście historycznym, czyli do czego dana rzecz służyła. Dzieje są ogólnie znane, natomiast nie każdy wie, do czego dany przedmiot służył i jak działa. Interesuje mnie historia rzeczy — podkreśla członek wyjątkowego stowarzyszenia.

Prezentację lamp wzbogacą zbiory etykiet od zapałek ze zbioru Marka Buze, ełckiego kolekcjonera oraz numizmatyka.
- Zapraszamy serdecznie - zachęcają organizatorzy.
Spotkanie 27 października o godz. 16 organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku we współpracy z Giżyckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
KT, MCH


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5