Film "Kresy BezKresy. Klucz wileński" z bohaterami z Giżycka

2023-10-18 10:00:00(ost. akt: 2023-10-18 10:15:11)

Autor zdjęcia: MBP w Giżycku

Historie przesiedleńców z Ziemi Wileńskiej, którzy po II wojnie światowej zamieszkali na obszarze dzisiejszego województwa warmińsko-mazurskiego zostały zapisane w filmie dokumentalnym "Kresy BezKresy. Klucz wileński" realizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie oraz firmę Dylektor Artur Kalicki.
Giżycko stanowiło istotne miejsce nagrań. Z naszego miasta pochodzi dwóch filmowych bohaterów - Stefan Lempiecki, społecznik, inicjator wydarzeń kulturalnych, odznaczony za szczególne zasługi dla Giżycka oraz Barbara Perepeczko, związana z Instytutem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk. Autorka cenionych publikacji z zakresu socjologii wsi. Przekazała Giżyckiemu Archiwum Cyfrowemu bardzo cenne dla historyków dzienniki i rocznik, pisane przez jej ojca, Witolda, w latach 1918 – 1987.

Rozmowę z nimi w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Giżycku prowadził dr Piotr Bojarski, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie, pracownik Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Powstała opowieść na dwa głosy, pełna humoru, anegdot, ale też i trudnych wspomnień związanych z porzuceniem małej ojczyzny, rozłąką z najbliższymi czy powojenną codziennością.

Barbara Perepeczko, rocznik 1939, urodziła się w Wilnie. Po wojnie zamieszkała w Giżycku, gdzie chodziła do szkoły. Związana z Instytutem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polskiej Akademii Nauk. Autorka cenionych publikacji z zakresu socjologii wsi. Przekazała Giżyckiemu Archiwum Cyfrowemu bardzo cenne dla historyków dzienniki i rocznik, pisane przez jej ojca Witolda w latach 1918 – 1987.

Stefan Lempiecki urodził się w Wilnie i czas wojny spędził w Ejszyszkach. Ojciec po wojnie znalazł się w Londynie, pan Stefan spotkał się z nim dopiero po kilkunastu latach. Stefan Lempiecki to znany w Giżycku społecznik, inicjator wydarzeń kulturalnych – w tym Biesiady Wileńskiej, odznaczony za szczególne zasługi dla Giżycka.

Pan Stefan z okresu dzieciństwa zapamiętał bombardowania i schronienie w ziemiance. Pamięta też ukrywanie się w pobliżu rojstów (zarośli, bagien). Wspomina partyzantów, którzy przyjeżdżali nocą. Powrót do Wilna w 1945 r. okazał się niemożliwy. Pojawiła się konieczność ewakuacji i rodzina trafiła do Giżycka.

W realizację zdjęć włączyło się Giżyckie Archiwum Cyfrowe oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Giżycku.
Premierę filmu zaplanowano na listopad 2023 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Po premierze film będzie emitowany na antenie TVP Polonia, TVP Historia oraz TVP Wilno.
Trailer filmu możemy zobaczyć na stronie gizycko.pl.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5