Oszuści wciąż atakują, pieniądze straciło dwoje mieszkańców powiatu giżyckiego

2023-09-26 12:00:00(ost. akt: 2023-09-26 12:11:38)
oszuści drogeryjni

oszuści drogeryjni

Autor zdjęcia: xxx

Tydzień temu pisaliśmy o seniorze, który uwierzył oszustom i stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tym razem ofiarami przestępców padło dwoje mieszkanców naszego powiatu: mężczyzna na wskazane konto przelał 6 tys. zł, a kobieta straciła blisko 7 tys. zł.
Ostatnio widoczna jest wzmożona aktywność oszustów. Sprawcy wykorzystują dobrze znane metody wyłudzenia pieniędzy. Przestępcy podszywają się pod policjantów lub pracowników banku, pod najbliższych członków rodziny, bądź udają zainteresownych kupnem przedmiotów. Wszystko po to, by zwieść swoje ofiary i uśpić ich czujność.

– W przypadku 65-latka przestępca podszywał się za syna. Oszust za pomocą komunikatora twierdził, że jest synem mężczyzny i potrzebuje większej kwoty pieniędzy. W prowadzonej rozmowie mówił o tym, że ma uszkodzony telefon i pisze z innego numeru. 65-latek tego nie sprawdził uwierzył oszustowi i dokonał dwóch przelewów na łączną kwotę 6 tys. zł - informuje giżycka Policja.
W inny sposób został oszukana kobieta, która na jednym z portali sprzedażowych wystawiła przedmiot. Otrzymała od rzekomej kopiującej link do strony, na której wpisała dane swojej karty. Po kilkunastu minutach okazało się, że z jej konta dokonano dwóch wypłat na kwotę 7 tys. złotych.

Policjanci przypominają, że nigdy nie informują o szczegółach prowadzonych przez siebie działań i nie proszą o przekazanie pieniędzy. W przypadku udzielenia wsparcia finansowego drugiej osobie koniecznie zadzwońmy i potwierdźmy to. Uważajmy również w sytuacjach sprzedaży przedmiotów i nie „klikajmy” w przesłane linki.
Źródło: KPP Giżycko


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5