Giżycko: Ponad 11 mln zł na modernizację SOR-u

2023-09-20 14:00:00(ost. akt: 2023-09-20 15:02:18)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Szpital miejski w Giżycku otrzymał 11,1 mln zł z Funduszu Medycznego na modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Będzie to jedna z większych tego typu inwestycji w województwie warmińsko-mazurskim.
O przyznanych środkach poinformowano 20 września na konferencji przed giżyckim SOR-em. Wzięli w niej udział: minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, senator Małgorzata Kopiczko, poseł Wojciech Kossakowski, prezes Giżyckiej Ochrony Zdrowia Andrzej Bujnowski oraz burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Jest on obliczony na kwotę 40 mld zł. W ramach konkursu na modernizacje SOR-ów w całej Polsce rozdysponowano 1,5 mld zł.


- Szpital w Giżycku dzięki wsparciu z Funduszu Medycznego otrzyma możliwość modernizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To jest inwestycja w jedno z najważniejszych miejsc w szpitalu, gdzie przybywamy, kiedy potrzebujemy pomocy nagle, dlatego szczególnie jest ważne, aby tę pomoc uzyskać w jak najlepszym standardzie - mówił minister Janusz Cieszyński. - Giżycki SOR nie jest najbardziej wiekowy, natomiast od 2010 roku, kiedy powstał, weszły w życie nowe standardy opieki nad pacjentami, a to oznacza, że trzeba dostosować także infrastukturę. Wiadomo, że mury nie leczą, ale bez tego trudno ściągnąć medyków i trudno zapewnić najwyższy poziom opieki. To jedna z największych takich inwestycji w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak wyjaśniał prezes szpitala Andrzej Bujnowski, nad obecnym budynkiem SOR-u zostanie dobudowana część łóżkowa. Natomiast na części parkingu powstanie nowy pawilon, do którego zostaną przeniesione oddziały zabiegowe i specjalistyczne.

- Obecnie szpital jest w starym budynku, który nie spełnia standardów, stąd też jedyną szansą, żeby placówka miała perspektywę rozwoju i dobrego leczenia jest inwestycja - mówił prezes Bujnowski.
Po przeniesieniu oddziałów w starym budynku planowane jest uruchomienie działalności medycznej długoterminowej z myślą m.in. o seniorach czy przewlekle chorych.
Jedna trzecia przyznanych środków ma zostać przeznaczona na wymianę starego sprzętu medycznego.


- Nie tylko SOR w Giżycku otrzymuje wsparcie z Funduszu Medycznego. Środki trafią także do Pisza - ponad 4 mln zł, Mrągowa - ponad 7 mln zł, szpitala wojskowego w Ełku - ponad 4 mln zł - podkreślała senator Małgorzata Kopiczko.

Poseł Wojciech Kossakowski dodał, że Fundusz Medyczny powstał z myślą o szpitalach, które były niedoinwestowane. To kolejny program po Polskim Ładzie czy Funduszu Rozwoju Dróg, który jest skierowany do samorządów.

- Podziękowania należą się senator Małgorzacie Kopiczko i ministrowi Waldemarowi Krasce za okazane nam wsparcie - mówił burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz. - Kiedy przejęliśmy szpital od powiatu w trudnym czasie pandemii, zadeklarowali, że pomogą w podźwignięciu placówki, aby Giżycko i okolice miało zabezpieczenie medyczne. Teraz spełnia się ta wizja tworzenia nowego szpitala w Giżycku o nowoczesnym standardzie i infrastrukturze.
KT

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5