Przed nami koncert zamykający 5. Międzynarodowy Festiwal Barok na Mazurach

2023-09-14 10:00:00(ost. akt: 2023-09-14 10:24:59)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

W koncercie na zakończenie tegorocznego festiwalu wystąpią: Anna Krzysztofik-Buczyńska (klawesyn) i Amadeusz Buczyński (skrzypce barokowe). Koncert odbędzie się 17 września o godzinie 18 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku.
Anna Krzysztofik-Buczyńska ukończyła studia magisterskie i podyplomowe w Filii AMFC w Białymstoku w klasie fortepianu prof. J. Kadłubiskiego. Naukę gry na klawesynie rozpoczęła w Filii AMFC w Białymstoku pod kierunkiem prof. P. Wilczyńskiego, a następnie u mgr E. Adamczyk. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem jednolite studia magisterskie na UMFC Wydział w Białymstoku w klasie klawesynu prof. L. Stawarz. W roku 2015 uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

Pracuje na stanowisku adiunkta w Filii UMFC w Białymstoku, prowadząc klasę klawesynu oraz zajęcia związane z tematyką wykonawstwa muzyki dawnej. Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415, z którym występuje jako solistka i kameralistka. Jako muzyk orkiestrowy pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej im. St. Moniuszki w Białymstoku. Jako korepetytor pracuje w OIFP-ECS w Białymstoku przy realizacji oper, operetek, musicali oraz bajek muzycznych. Dzięki grze na kilku instrumentach wykonuje muzykę od XVI-wiecznej do współczesnej. Twórca kanału muzycznego na YouTube, popularyzującego muzykę dawną - Buczyńscy Baroque Music.

Amadeusz Buczyński ukończył jednolite studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie prof. Stanisława Kuka. Laureat wielu konkursów skrzypcowych, m.in. II nagroda na Pomorskich Spotkaniach Muzycznych w Szczecinie, III nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu. Uczestniczył w kursach skrzypcowych u wybitnych profesorów m.in. Mirosława Ławrynowicza, Jadwigi Kaliszewskiej, Krzysztofa Węgrzyna, Wolfganga Marschnera, Ariane Mathaus.

Obecnie jest członkiem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej-ECS im. St. Moniuszki w Białymstoku. W trakcie studiów rozwijał swoje zamiłowanie do muzyki dawnej, pracując w różnych zespołach z Bożenną Sawicką, Agatą Sapiechą, Lilianną Stawarz, Cezarym Szyfmanem, Markiem Toporowskim i Piotrem Wilczyńskim. Jest koncertmistrzem założonego przez siebie w 2002 roku Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415. Jako prowadzący ma w swoim dorobku operę Pimpinone G. Ph. Telemanna, fragmenty oper Rinaldo i Alcina G.F. Händla, The Fairy Queen H. Purcella, Mszę Es-dur St. Moniuszki, cykl koncertów skrzypcowych Cztery Pory Roku A. Vivaldiego (także w wersji barokowo-jazzowej, którą współtworzył z saksofonistą Piotrem Baronem) oraz wiele innych dzieł instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych kompozytorów epoki baroku i klasycyzmu. Twórca kanału muzycznego na YouTube, popularyzującego muzykę dawną - Buczyńscy Baroque Music.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5