Ksiądz Kazimierz chce dać nadzieję. Pomoc dla uzależnionych

2023-09-18 08:00:00(ost. akt: 2023-09-18 08:47:08)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

Ks. dr Kazimierz Brzozowski jest już na emeryturze, ale nadal chce nieść ludziom wsparcie duchowe i konkretną pomoc. Organizuje spotkania dla osób uzależnionych od alkoholu oraz współuzależnionych, a także pragnie pomagać Dorosłym Dzieciom Alkoholików. Chce im pomóc w odbudowaniu relacji z samym sobą, rodziną, a także z Bogiem.
Ksiądz dr Kazimierz Brzozowski przez lata pełnił posługę kapłańską w Sanktuarium w Gietrzwałdzie, a wcześniej krótko w Ełku. Ostatnie 11 lat spełniał posługę duszpasterską w Toronto w Kanadzie. Teraz jest już na emeryturze, mieszka w Giżycku.
- Nie chcę już żadnych większych obowiązków, ale póki dopisuje mi zdrowie i mam wystarczające siły, chciałbym czynić coś dla innych - mówi ks. Kazimierz. - Jako kapłan zawsze otaczałem duszpasterską troską małżeństwa i rodziny, a ostatnio szczególnie te, które zostały dotknięte uzależnieniem od alkoholu.

Odbyte studia w zakresie problematyki uzależnień i współuzależnień, organizowane przez Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie, przygotowały ks. Kazimierza do udzielania pomocy w tym zakresie.
- Chciałbym pomóc osobom uzależnionym i współuzależnionym. Ukazać im nadzieję, że można naprawić to, co było złe w ich życiu. Przy ogromnym wysiłku wszystkich członków rodziny można odbudować wzajemne relacje i znowu cieszyć się szczęściem w rodzinie - uważa ksiądz Kazimierz. – Pomoc taką oferuję w oparciu o chrześcijańską i katolicką doktrynę, ale oczywiście wykorzystując wiedzę i doświadczenia wielu psychoterapeutów i psychologów; tego dorobku naukowego nie można odrzucać, bo może on być bardzo przydatny. Zdrowiejącym już osobom chciałbym pomóc odbudować relacje międzyludzkie w rodzinie, społeczeństwie, ale wcześniej odbudowując ich własną tożsamość na tyle, aby ponownie mogli nawiązać relacje z Panem Bogiem, z drugim człowiekiem, bo przecież zostały one zerwane na skutek uzależnienia.

- Jeśli człowiek zatrzyma chorobę alkoholową, to dopiero pół sukcesu, trzeba jeszcze odbudować to, co alkohol zniszczył w jego życiu duchowym - uważa kapłan. - O przyczynach swojego nałogu pacjent dowiaduje się najczęściej w trakcie procesu psychoterapeutycznego: dowiaduje się o problemach życiowych, które mu doskwierały przez wiele lat, a których nie był w stanie rozwiązać. Nie mogąc poradzić sobie z nimi, sięgał po środek, który miał uśmierzać zgromadzony ból. Czas abstynencji wprawdzie eliminuje ten środek z jego życia, ale stare problemy nadal się pojawiają. Dlatego tak ważne jest odbudowanie relacji z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem. Zwykle osoby nadużywające środków zmieniających świadomość, również dewastują sferę duchową, bo one przede wszystkim niszczą w człowieku uczucia wyższe. Nie jest łatwo odbudować te relacje, ale w trakcie indywidualnych spotkań można nakreślić pewien osobisty program, dzięki któremu jest szansa uporządkować życie osoby uzależnionej czy współuzależnionej.

Dlatego ks. Kazimierz zaprasza katolickich małżonków i członków ich rodzin, którzy doświadczają trudności związanych z uzależnieniem i współuzależnieniem, aby zechcieli podjąć proces uzdrawiania swoich rodzin, korzystając ze spotkań i otwartej rozmowy, aby w ten sposób zrozumieć nurtujące ich problemy.

- Wierzę, że każda rozmowa ma moc, może przynieść ulgę i zrozumienie, a nasze spotkania będą bezpiecznym miejscem, gdzie można szukać rozwiązań i wsparcia. Gorąco zachęcam do podjęcia tego kroku, niezależnie od tego, na jakim etapie zdrowienia jesteście - przekonuje ks. dr Kazimierz Brzozowski, mariolog, absolwent Studium Pomocy Psychologicznej w zakresie uzależnień i współuzależnień, prezes Fundacji Gaudium Certaminis - Radość Walki w Giżycku.

Indywidualne spotkania odbywają się po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod numerem 783 616 475, w Domu Parafialnym św. Brunona w Giżycku przy ul. Pionierskiej 14 (salka parafialna), we wtorki w godz. 10-12 oraz w czwartki o godz. 18.30.

KT

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5