Giżycko: Rowerzysta potrącony na przejściu dla pieszych

2023-08-17 16:00:58(ost. akt: 2023-08-17 16:09:50)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Na skrzyżowaniu ulic Suwalskiej i Przemysłowej w Giżycku kierujący samochodem Audi uderzył w rowerzystę przejeżdżającego przez przejście dla pieszych. Rowerzysta z urazem głowy trafił do szpitala.
- Z ustaleń policjantów wynika, że 16 sierpnia przed godziną 11,kiedy mężczyzna jadący rowerem przejeżdżał przez przejście dla pieszych uderzył w niego pojazd marki Audi, rowerzysta upadł na drogę. Z urazem głowy zabrany został do szpitala - przekazuje giżycka Policja. - Audi kierował 31-letni mieszkaniec Węgorzewa. Kierowca był trzeźwy. Rowerem jechał 65-letni mieszkaniec gminy Giżycko.

Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Warto przypomnieć najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów:

Rowerzysta na przejściu dla pieszych
Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.

Przejazd dla rowerów
W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

Rowerzysta na chodniku
Pamiętajmy też, że rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5