Już wkrótce największe rolnicze targi branżowe na Warmii i Mazurach – agroWARMA 2023

2023-08-17 15:46:43(ost. akt: 2023-08-17 15:54:25)

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

55 tysięcy odwiedzających i 7 hektarów powierzchni wystawienniczej, dla wystawców, którzy chcą zaprezentować swoją ofertę na Lądowisku w Gryźlinach, w ramach Targów Warmii i Mazur – agroWARMA 2023.
Przez dwa dni teren lądowiska stanie się miejscem spotkań i wymiany doświadczeń producentów, rolników oraz mieszkańców regionu.
Na Targach prezentowane będą maszyny rolnicze, pasze, wyposażenie budynków inwentarskich, zwierzęta hodowlane i ozdobne, nawozy i środki ochrony roślin, budownictwo, odnawialne źródła energii, krzewy i rośliny ozdobne, wyposażenie ogrodów, żywność tradycyjna i regionalna, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz instytucje działające na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich.

W trakcie Targów odbywać się będzie Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych od lat przyciągająca tłumy odwiedzających. Jury oceniać będzie bydło mleczne i ras mięsnych, oraz owce. Na wystawie prezentowane będzie bydło rasy polskiej czerwonej, zwierzęta futerkowe. Będziemy mogli podziwiać czempiony wśród źrebiąt ras zimnokrwistych. Nie zabraknie również Konkursu Młodego Hodowcy.

Fot. agroWARMA

agroWARMA 2023 – Targi Warmii i Mazur to również V. Forum Innowacji, poświęcone bezpieczeństwu w rolnictwie oraz świadomym wyborom konsumenckim. Zaproszeni wykładowcy mówić będą m.in. o efektywności i zmęczeniu mózgu, zapobieganiu wypadków w rolnictwie oraz o dobrych praktykach w relacjach producent – konsument. W części praktycznej Forum odbywać się będą warsztaty pierwszej pomocy, z wykorzystaniem technologii immersyjnych.

– Przeniesienie Targów na teren Lądowiska w Gryźlinach pozwala nam rozwijać formułę tej imprezy. Stąd zmiana nazwy – w tym roku po raz pierwszy zapraszamy na agroWARMA 2023 – Targi Warmii i Mazur, będące kontynuacją znanych mieszkańcom regionu Jesiennych Targów Rolniczych – podkreśla Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Fot. agroWARMA

W tym roku po raz pierwszy w programie znajdzie się oferta edukacyjna dla najmłodszych uczestników. Namiot młodego naukowca, współpraca z inteligentnym psem-robotem oraz skanowanie i druk 3D, to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla dzieci i młodzieży w ramach nowej Strefy Rozwoju, którą współtworzy 18 podmiotów wraz Wydziałami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, które przygotowują moc atrakcji a między innymi:

Wydział Nauk Technicznych:

- Technologie precyzyjne w branży rolno-spożywczej: druk 3D, grawerowanie laserowe, dron wraz z nauką lotu na symulatorze, symulator obsługi ciągnika rolniczego, symulatory maszyn polowych, linia technologiczna do przetwórstwa
Godziny: 10:00 - 12:00


Wydział Rolnictwa i Leśnictwa
- Warsztaty z mieszania darów lasu
Godziny: 12:00 - 12:30
- Owoce mniej znane w nalewkach pożądane - prelekcja
Godziny: 12:30 - 12:50
- Szkodniki w ogrodzie - zwalczanie bez chemii - prelekcja
Godziny: 12:50 - 13:10
- Jak zostać rolnikiem ekologicznym - prelekcja
Godziny: 13:10 - 13:30
- Energia odnawialna jest wokół nas - prelekcja, warsztaty
Godziny: 13:30 - 13:50
- Stała wystawa owadów. Owady gospodarskie
Godziny: 12:00 – 13:50

Wydział Bioinżynierii Zwierząt
- Życie w ulu - pokazy, konkursy, wystawa sprzętu pszczelarskiego
- Filcowe rękodzieło - warsztaty, pokazy, rozmowy, quiz, gra edukacyjna
- Kolorowy świat ryb - rozmowy, wystawa, konkurs plastyczny
Godziny: 14:00 - 16:00Dla wystawców przygotowano 7 ha powierzchni targowej. Drugie tyle zostało przeznaczone na parkingi dla odwiedzających. Impreza odbędzie się na terenie położonego przy drodze ekspresowej S51 lądowiska w Gryźlinach, więc organizatorzy spodziewają się sporej frekwencji.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5