To były wakacje jak z bajki… Zakończyły się happy endem

2023-07-17 10:00:00(ost. akt: 2023-07-17 10:34:41)

Autor zdjęcia: Arch. Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych -„Podaruj dziecku radość”

Dwutygodniowe „Wakacje jak z bajki - integracyjne półkolonie ”, zorganizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych -„Podaruj dziecku radość” przy SP nr 3, zakończyły się jak to w bajkach bywa …happy endem.
Bohaterowie tej bajki czyli uczestnicy półkolonii - dzieci i młodzież z giżyckich szkół pod opieką wychowawców, przez dwa tygodnie przeżywali moc atrakcji, podczas wycieczek, wyjść, warsztatów, zielonej szkoły i wspólnej zabawy. Była też grupa o nazwie Niebiescy królewscy i piękna korona, wykonana przez Nataniela dla pani …wszystko jak w bajce.


W tym roku bazą naszego wypoczynku była SP nr 1 w Giżycku, gdzie przyjęto nas bardzo gościnnie oraz zapewniono pyszne śniadania, obiady oraz podwieczorki. Uczestnicy pierwszego dnia wypłynęli na bajkowy rejs statkiem Dźwina z Panią Beatką, po naszych urokliwych jeziorach. Kolejnego dnia obejrzeli film pt.” Super Mario Bros” w Planet Cinema, w Ełku. Tam również samodzielnie mogli dokonać drobnych zakupów w galerii Brama Mazur, ucząc się gospodarowania kieszonkowymi.


Wiele atrakcji dostarczyła dzieciom i młodzieży wizyta w Mazurolandii, gdzie obejrzeli miniatury zabytków Warmii i Mazur, wysłuchali historii z nimi związanych, jechali kolejką, strzelali z łuku oraz mieli czas na świetną zabawę w strefie zabaw. Następnie w drodze powrotnej mieli okazję zobaczyć jedną z miniatur na żywo czyli Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce z zabytkowymi organami. W upalny dzień półkoloniści odwiedzili też wyspę Tropico oraz salę zabaw Tropico w Ełku, gdzie świetnie spędzili czas, korzystając z atrakcji obiektów.


Pogoda nam dopisywała, więc nie zabrakło plażowania w Mazurskich Chatach w Pieckach, po wcześniejszej przygodzie z pontonami raftingowymi. Załogi pontonów uczyły się współpracy, wiosłując oraz zmagając się z wiaterkiem, by obrać dobry kurs. Po tej ciężkiej pracy była czas na activ pakiet - integracyjne zabawy ruchowe takie jak: spodnie olbrzyma, poczwórne narty, hydraulik-rura. Uczestnicy skorzystali też z kąpieli i dmuchańców na cieplutkim jeziorze Wągiel. Mazury to jeziora, więc kolejną atrakcją była wycieczka do Rucianego- Nidy i rejs dużym katamaranem do Mikołajek, przez J. Guzianka Wielka, Śluzę Guzianka, J. Bełdany, J. Mikołajskie, Przeczka, J. Śniardwy, podziwiając wyspy Pajęczą i Czarcią, a wszystko to w pełnym słońcu. Pierwszy raz uczestnicy zobaczyli otwieranie śluzy Guzianka i jej znaczenie w transporcie wodnym.

W sali zabaw Party Time każdy uczestnik stworzył swoje mydełko- kolorowe i pachnące oraz integrował się z innymi w czasie animacji z Panią Anią. Kolejne warsztaty, to zajęcia kulinarne w gościnnej restauracji Porto, gdzie dzieci komponowały pizzerinki z samodzielnie dobranych , ulubionych składników.

Najwięcej emocji i wrażeń przyniosła Zielona Szkoła w Butrynach. Nocleg w namiotach wojskowych, park linowy, strzelnica, dmuchańce, Eko Labirynt, Euro bungee, jeepy, rodeo, piłkarzyki, gladiatorzy, tubbing, segwaye, łódeczki, ślizg wodny i jeszcze wiele innych- to super atrakcje ośrodka Bartbo, z których mogliśmy korzystać bez ograniczeń. Wieczorem grill, ognisko, kiełbaski, a ostatniej zielonej nocy –„bitwa na poduszki”, wszyscy będą to mile wspominać. I młodsi, i starsi dali radę, byli samodzielni, zdyscyplinowani, mili dla kolegów i mega zadowoleni.


W drodze powrotnej odwiedziliśmy Olsztyn, gdzie w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym obejrzeliśmy edukacyjny film o porach roku, gwiazdozbiorach i nie tylko. Jak każdego lata organizator zapewniał dzieciom atrakcje, wycieczki, ale też deserki – lody , gofry, pizzę - czyli to co dzieciom sprawia dużo radości. Jeden z uczestników przygotował wszystkim słodką niespodziankę- ciasto marchewkowe- było pyszne!

Natomiast jak co roku nie zapomnieliśmy o konkursach: profilaktycznych oraz wiedzowo-plastycznym o Giżycku. Każdy, kto wykonał pracę konkursową otrzymał nagrody i gadżety od CPUiIS oraz Burmistrza Giżycka, za które dziękujemy. Miło będziemy też wspominać życzliwych kierowców z GZK, z którymi codziennie i bezpiecznie podróżowaliśmy. Półkolonie „Wakacje jak z bajki” zakończone, pozostały po nich pozytywne emocje uczestników, prezent- upominek dla każdego, miłe słowa, opinie rodziców wobec organizatorów oraz piękne wspomnienia, uwiecznione na zdjęciach.Dziękujemy wszystkim za zaufanie, pomoc i wsparcie w organizacji wypoczynku. Ideą przewodnią naszego wypoczynku są słowa Marii Kownackiej: "Trzeba dzieciom dać serce, piękno i uśmiech, aby nauczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza".
Anna Trześniewska, Stowarzyszenie „Podaruj dziecku radość”2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5