Długi czerwcowy weekend na wodzie

2023-06-12 14:25:52(ost. akt: 2023-06-12 14:40:49)

Autor zdjęcia: Fot. KPP Giżycko

Słońce i wysoka temperatura spowodowały, że zarówno mieszkańcy jaki i turyści postanowili odpocząć w trakcie długiego weekendu na wodzie. Nie zabrakło brawury, łamania przepisów i alkoholu za sterami skutera.
Jeziora powiatu giżyckiego podczas minionego długiego weekendu były oblegane przez fanów odpoczynku na wodze. Na wody wypłynęło bardzo dużo jednostek pływających: żaglówki, motorówki, hauseboaty, skutery, łódki, rowery wodne. Nie obyło się bez łamania przepisów. Policyjni wodniacy interweniowali 14 razy wobec sterników, którzy nie stosowali się do przepisów żeglugowych, w tym łamali zakazy, jak i wytwarzali fale w miejscu objętym zakazem. 10 sterników otrzymało mandaty karne.

Policjanci pracowali także na miejscu pięciu kolizji, gdzie uszkodzeniu uległy łodzie motorowe i skutery wodne. W ręce funkcjonariuszy wpadł również sternik skutera wodnego, który podczas kontroli „wydmuchał” blisko 0,5 alkoholu.
Do wywrócenia łodzi doszło na jeziorze Gołdopiwo gm. Kruklanki. Przyczyną był silny podmuch wiatru. Z pokładu do wody wpadło sześć osób. Wszyscy mieli kapoki i dopłynęli do brzegu. Nikt z załogi nie potrzebował pomocy medycznej.
- Pamiętajmy, że na wodzie jak na drodze nie jesteśmy sami. Ważne są uprawnienia, znajomość przepisów jak i doświadczenie za sterami. Nie kierujmy się brawurą, pośpiechem czy brakiem kultury wobec innych odpoczywających - apelują policjanci. - Dbajmy o swoje i innych osób bezpieczeństwo.
Policjanci proszą także o ostrożność w kanałach. Obecnie w remoncie jest Kanał Łuczański, dlatego wzmożony ruch wodny odbywa się na Kanale Niegocińskim. W tych kanałach dochodziło m.in. do zawracania łodzi.

źródło: KPP Giżycko

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5