Eko-Logika 2023 - atrakcje i edukacja (3 czerwca)

2023-06-01 08:00:00(ost. akt: 2023-06-01 08:35:05)
Mazurski piknik z rozmowami o odpadach i ekologii w tle to znak rozpoznawczy festynu „Eko-Logika”. Podczas tegorocznego spotkania tradycyjnie nie zabraknie regionalnej kuchni przygotowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz tematycznych stoisk edukacyjnych.
Tym razem na Eko-Logikę zapraszamy do Srokowa w sąsiednim powiecie kętrzyńskim. Organizator imprezy, czyli Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami, poprzez kulturalno–rozrywkowe wydarzenia i dobrą zabawę, stara się przybliżać uczestnikom proekologiczną tematykę i edukować w zakresie gospodarki odpadami. Tegoroczna Eko-Logika oferowała będzie szereg tematycznych stoisk edukacyjnych.

Kwiaty za odpady
Główną atrakcją imprezy będzie „Mazurski automat do butelek”, w którym będzie można zamienić butelki PET na sadzonki kwiatów. Obowiązują proste zasady, za każde przyniesione 20 butelek PET, wydajemy roślinę. Obowiązuje limit 5 roślin na osobę. „Akademia młodego recyklera” to miejsce, w którym powstaje „coś z niczego”. Uczestnicy zabawy wykonają obrazki w 3D, węże z korków od butelek, słonie z rolek po papierze toaletowym, rakiety z rolek po ręcznikach papierowych, żółwie ze spodów po butelkach plastikowych, pociągi z rolek po papierze toaletowym, popity, kolorowanki dla najmłodszych. Młodzi recyklerzy zbudują również ogromnego robota z kartonów. Dodatkową atrakcją stoiska będą bańki mydlane, balony, eksplozja kolorów (holi). Dobrą zabawę dla najmłodszych zagwarantują także odpadowe gry i zabawy: tematyczny twist, wieloformatowe gry planszowe, segregacja odpadów na wesoło czy quiz odpadowy. Tuż obok stoiska z grami, znajdować się będzie ogromna dmuchana zjeżdżalnia i tor przeszkód.

Antyazbestowe Miasteczko
„Jak działa śmieciarka” to stoisko zorganizowane przez firmę transportującą odpady. W ramach tego stoiska goście wydarzenia poznają szczegóły pracy operatora śmieciarki. Bedzie to okazja do zobaczenia „od środka” pojazdu odbierającego odpady oraz sprawdzenia, czy rzeczywiście posiada dwie komory do gromadzenia odpadów. Natomiast tajemniczo brzmiące „Antyazbestowe miasteczko” to miejsce, w którym porusza się problematykę usuwania wyrobów zawierających azbest, możliwości finansowania usuwania azbestu oraz stosowania alternatywnych pokryć dachowych.

Zbiórka elektroodpadów i koncert
Zakład Zagospodarowania Odpadów Komunalnych Spytkowo przeprowadzi w ramach swojego stoiska zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego. Za każdy przyniesiony elektro-odpad czeka niespodzianka.
Na scenie wystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Srokowie oraz zespoły z Gminnego Ośrodka Kultury. Jako gwiazda wystąpi Załoga dr. Bryga.
Centrum Wolontariatu w Kętrzynie, Centrum Usług Społecznych Srokowo i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Srokowo przeprowadzą zbiórkę funduszy na leczenie Jasia Korshenrich. Podczas imprezy nastąpi również rozstrzygnięcie konkursów ekologicznych ogłoszonych przez MZMGO, „Rady na Odpady” i konkurs „Zbiórki makulatury.

Mobilny punkt informacyjny
W ramach festynu mieszkańcy będą mogli załatwić sprawy urzędowe związane z gospodarką odpadami w mobilnym punkcie informacyjnym. Pracownicy MZMGO odpowiedzą na pytania w zakresie zbiórki odpadów komunalnych, przyjmą deklaracje wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przedstawią program usuwania odpadów pochodzenia rolniczego (folia rolnicza) oraz azbestu, przyjmą też wnioski chętnych do udziału w programach.


Organizatorzy zapraszają mieszkańców regionu do aktywnego udziału w Mazurskim Festynie Eklogicznym Eko-Logika - plac rynkowy w Srokowie, 3 czerwca 2023 (sobota) od godz.10:00.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5