Kamień forteczny ma wrócić na swoje miejsce

2023-05-04 13:42:07(ost. akt: 2023-05-04 14:23:31)

Autor zdjęcia: Arch. Jarosława Andrukajtisa

Graniczny kamień forteczny twierdzy Boyen został wykopany podczas trwającego właśnie remontu Kanału Łuczańskiego. Jak zapewnia wykonawca remontu, kamień wróci na swoje miejsce.
W sezonie żeglarze cumują na nim swoje liny, turyści mijają go i nikt nie zwraca uwagi na 150 lat historii. A chodzi o graniczny kamień forteczny twierdzy Boyen nad Kanałem Łuczańskim. Został on właśnie wykopany podczas remontu kanału.
O kamieniu poinformował nas giżycki historyk Jarosław Andrukajtis.

Ze strony przewodnikmazury.pl możemy się dowiedzieć, że określenie rejonów, czyli wyznaczenie obszarów w zależności od odległości od zewnętrznej linii obrony, a co za tym idzie ustawienie kamieni granicznych, wprowadziła ustawa z 1871 roku, która dokładnie określała cel i zasięg rejonu twierdzy.

W każdym z tych rejonów obowiązywały różne regulacje dotyczące zabudowy. Wskazywały wprost jaką budowlę można w danej odległości budować, jakiej wielkości mogły być fundamenty lub do jakiej wysokości mógł być komin. Im bliżej fortyfikacji, tym obowiązywały zasady pozwalające na dużo mniejsze budowle. Wszystko to miało na celu łatwe wyczyszczenie przedpola twierdzy, tak żeby atakujący nie miał gdzie sie ukryć, a sam był bardzo dobrze widocznym celem.

Jeden z kamieni granicznych twierdzy Boyen znajduje się przy Hotelu St. Bruno w Giżycku w okolicy stacji pomiarów poziomu wody. Od twierdzy Boyen do kamienia jest 650 metrów.

Obecnie okolica twierdzy jest mocno zalesiona, ale w czasie jej świetności była doskonale widoczna z miasta i jeziora. Kamienie forteczne, teraz ukryte, w tamtych czasach były eksponowane.

- Ze strony przedstawicieli firmy wykonującej remont padły zapewnienia, że forteczny kamień graniczny zostanie ponownie wkopany i dalej będzie stał na swoim miejscu - powiedział nam Jarosław Andrukajtis. - Może warto bardziej go wyeksponować, zrobić tabliczkę informacyjną, aby przybliżyć historię mieszkańcom i turystom.
KT

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5