Recykling dobry dla planety i naszego portfela. Korzyści segregacji odpadów

2023-03-23 11:00:00(ost. akt: 2023-03-22 11:59:07)

Autor zdjęcia: fb/MZMGO

Mazurski Punkt Elektroodpadów w Giżycku zorganizowany przez Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami opróżniany jest średnio raz w miesiącu. Punkt przyjmuje najwięcej baterii, żarówek i małej elektroniki, płyt CD.
Segregacja odpadów staje się jednym z trendów, który w najbliższych latach nie tylko nie wyjdzie z mody, ale wręcz przybierze na sile. Jest dobra dla planety, a także dla naszego portfela. Segregacja to pierwszy krok do recyklingu, wyraz troski o środowisko, a biorąc pod uwagę ceny wywozu odpadów, także sposób na zadbanie o domowy budżet. Kilka dni temu obchodziliśmy Światowy Dzień Recyklingu, ale o segregacji odpadów warto zawsze przypominać.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że z roku na rok odpadów przybywa – w 2021 roku statystyczny Polak wytworzył 358 kg śmieci, czyli o 16 kg więcej niż rok wcześniej. Każdy z nas jest zobowiązany do selektywnej zbiórki odpadów w podziale na kilka frakcji: papier, metale, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe czy odpady ulegające biodegradacji. Zasada jest prosta – im lepiej segregujemy śmieci, tym mniej płacimy za ich wywóz, ponieważ stawki są niższe niż w przypadku przyjmowania odpadów zmieszanych. Segregacja zwyczajnie się opłaca – i nam, i planecie.

Fot. fb/MZMGO

Mazurski Punkt Elektroodpadów w Giżycku zorganizowany przez Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami opróżniany jest średnio raz w miesiącu. Punkt przyjmuje najwięcej baterii, żarówek i małej elektroniki, płyt CD.

Niektóre śmieci, np. odpady remontowe, elektrosprzęt, farby czy kleje wymagają specjalnego traktowania i należy je zawieźć do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Bioodpady nie zawsze są bio – zanim wyrzucimy resztki mięsa z obiadu czy zainfekowane rośliny doniczkowe do brązowego kontenera, sprawdźmy, czy one na pewno powinny tam trafić. Istnieje cała lista produktów „zakazanych”, które mimo organicznego pochodzenia nie nadają się do kompostowania – np. produkty odzwierzęce, resztki nieroślinne czy zwierzęce odchody.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5