Spacer po Giżycku tropem murali. W mieście powstanie nowa grafika ścienna

2023-03-17 12:00:00(ost. akt: 2023-03-15 20:47:45)

Autor zdjęcia: gizycko.pl

Spółdzielnia Wielobranżowa Niegocin przygotuje ściany pod murale przy ul. Wilanowskiej 4 w Giżycku. Prace mają potrwać najpóźniej do 28 kwietnia. Potem wkroczą artyści, którzy namalują jeden mural na trzech budynkach.
Pierwszy mural w Giżycku powstał na ścianie bloku przy Wilanowskiej 4 w 2015 roku. Wówczas projekt zrealizowała Fundacja Cultura Civica, zaś autorem grafiki był Swanski (Paweł Kozłowski) malarz, grafik, jeden z najwybitniejszych artystów street-artowych. W tym roku na budynku pojawi się nowy mural. Spółdzielnia Wielobranżowa Niegocin w Giżycku przygotuje od strony budowlanej trzy budynki przy ulicy Wilanowskiej - ścianę budynku gospodarczego nr 1 i 2 oraz ścianę budynku wielorodzinnego, na których pojawi się jeszcze w tym roku mural czyli wielkoformatowa grafika ścienna.

Mural w Parku Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki w Giżycku
Fot. gizycko.pl/Małgorzata Kulas Szyrmer
Mural w Parku Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki w Giżycku

- Prace zostaną wykonane w dwóch etapach. Przeprowadzono rozeznania rynku i na podstawie zebranych informacji stwierdziliśmy, że najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wyłonienie wykonawcy robót budowlanych oraz wykonawcy murali w dwóch odrębnych postępowaniach. Umowa z wykonawcą robót budowlanych została popisana 1 marca z terminem wykonania do 28 kwietnia. Zgodnie ze sztuką budowlaną ściany powinny dobrze wyschnąć przed dokonywaniem na nich jakichkolwiek innych czynności – informuje Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Mural na Pasażu Portowym w Giżycku
Fot. burmistrziwaszkiewicz.pl
Mural na Pasażu Portowym w Giżycku

Kto i co namaluje na ścianach przy ulicy Wilanowskiej? Miasto nie wyłoniło jeszcze artysty dekoracyjnego malarstwa ściennego, ale określiło tematykę..

- Na chwilę obecną jesteśmy w trakcie opracowania zapytania ofertowego na wyłonienie wykonawcy murali, który będzie mógł rozpocząć pracę najszybciej w połowie maja. Mural na trzech budynkach stanowić będzie jedną całość o tematyce "giżyckiej" - żagle, jeziora, środowisko, przyroda mazurska… - dodaje burmistrz Iwaszkiewicz.

Fot. gizycko.pl/ JMK

Niedawno powstał mural na ścianie nowej siedziby Kancelarii Notarialnej przy urzędzie miasta w Giżycku. Autorką klimatycznego malowidła przedstawiającego parę obserwującą mazurski krajobraz jest Maria Szulc, absolwentka ASP w Poznaniu. Mural inspirowany archiwalnymi zdjęciami z Giżycka, motywami jeziora i panoramy miasta dobrze wpisuje się w istniejące otoczenie i zabytkową część Giżycka.

Mural przy ul. Kolejowej w Giżycku
Fot. gizycko.pl/Małgorzata Kulas Szyrmer
Mural przy ul. Kolejowej w Giżycku

Murale przedstawiające w szczególności pejzaże i akcenty żeglarskie zdobią też stacje transformatorowe w mieście m.in. przy ul. Kolejowej, Warszawskiej i Moniuszki oraz na Pasażu Portowym oraz tył budynku punktów handlowych w Parku Marcina Gerssa. Spacer po Giżycku tropem murali to ciekawa atrakcja nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów. To dobry pretekst, żeby zboczyć z głównego szlaku zwiedzania miasta.
ona2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5