Bianka Zalewska kobietą niezwykłej odwagi

2023-03-14 14:56:47(ost. akt: 2023-03-14 15:01:18)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Reporterka i działaczka humanitarna Bianka Zalewska jest pierwszą polską laureatką International Woman of Courage Award. Giżycko przesyła gratulacje! Dziękujemy za reportaże, komentarze, dziękujemy za to co robisz – napisali w mediach społecznościowych członkowie Mazurskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce.
Bianka Zalewska odebrała 8 marca wyróżnienie w Białym Domu z rąk pierwszej damy USA Jill Biden oraz Sekretarza Stanu Antony'ego J. Blinkena. Nagroda International Woman of Courage Award (Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Niezwykłej Odwagi) została ustanowiona 2007 roku i przyznawana jest przez amerykański Departament Stanu. Reporterka jest pierwszą Polką wyróżnioną tą nagrodą.

Fot. Renata Szczepanik

Bianka Zalewska - korespondentka wojenna, działaczka humanitarna kilka tygodni temu gościła w Giżycku na zaproszenie Mazurskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce podczas obchodów pierwszej rocznicy inwazji Rosji na niepodległą Ukrainę. Swoje reportaże o wojnie i wolontariuszkach, zaprezentowała mieszkańcom 26 lutego w Giżyckim Centrum Kultury, gdzie opowiedziała o bohaterach swoich reportaży i doświadczeniach po pobycie w ogarniętych wojną ukraińskich miastach i wsiach.

Fot. Renata Szczepanik

Reporterka opowiedziała także o początkach pomocy humanitarnej i obecnej sytuacji w Ukrainie. Bianka Zalewska od 2014 roku bezinteresownie dokumentuje rosyjską agresję na Ukrainie i działa na rzecz narodu ukraińskiego. Współpracuje z Mazurskim Oddziałem Związku Ukraińców w Polsce m.in. dostarczając mieszkańcom Ukrainy pomoc humanitarną przygotowana przez giżyckie stowarzyszenie.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5