Procedury diagnostyki i leczenia endometriozy stworzą system profilaktyki

2023-03-17 11:47:09(ost. akt: 2023-03-14 11:55:49)

Autor zdjęcia: Freepik

Endometrioza dotyka jedną na 10 kobiet, a diagnoza trwa około 9 lat. Zespół doradczy przy ministrze zdrowia opracuje procedury diagnostyki i leczenia endometriozy, tak aby każda pacjentka miała możliwość przejścia przez optymalną ścieżkę leczenia.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski powołał 7 marca zespół do spraw opracowania propozycji rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy. W jego skład wchodzą najlepsi w kraju specjaliści z tej dziedziny. Przewodniczącym został prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Gremium zakończy swoją działalność po zaakceptowaniu przez ministra zdrowia propozycji rozwiązań, nie później jednak niż do dnia 29 lutego 2024 r.

Endometrioza to schorzenie kobiecego układu rozrodczego. W przebiegu endometriozy dochodzi do rozwoju tkanek typowych dla jamy macicy (endometrium) w innych miejscach wewnątrz ciała. Może wiązać się to z bólem, wahaniami nastroju, bezpłodnością. Choroba najczęściej dotyczy kobiet w wieku pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, choć pierwsze objawy mogą pojawiać się także wcześniej.

Według ekspertów najlepsze efekty leczenia endometriozy daje podejście multidyscyplinarne, współpraca wielu specjalistów, którzy zajmują się pacjentką w zakresie swoich kompetencji.

Ważna jest też kampania informacyjna dla kobiet, które często ignorują objawy groźnej choroby, przez co opóźniają skuteczną diagnozę i leczenie.Jednym ze sposobów dotarcia z informacjami o endometriozie do kobiet może być aplikacja mobilna. EndoAsystent to aplikacja tworzona przez wolontariuszki działające w Fundacji Pokonać Endometriozę: Aleksandrę Bielak i Annę Trąpczyńską. EndoAsystent jest aplikacją-notatnikiem, pozwalającą chorym kobietom opisywać swoje objawy, aby łatwiej je było je odnaleźć i przedstawić, na przykład podczas wizyty u lekarza.
PAP/ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5