Pacjentki doceniły i wysoko oceniły komfort porodu w giżyckim szpitalu

2023-02-14 10:24:05(ost. akt: 2023-02-14 13:39:31)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Najlepsze porodówki na Warmii i Mazurach wskazał ranking Fundacji Rodzić po Ludzku. Najwięcej pozytywnych opinii w województwie zgromadziły dwa olsztyńskie szpitale i szpital w Giżycku. Zagrożona zamknięciem giżycka porodówka okazała się godnym zaufania i polecenia miejscem przyjścia na świat noworodków.
Fundacja Rodzić po Ludzku przeprowadziła ranking szpitali „Gdzie rodzić po ludzku 2022”. Lista najlepszych porodówek została przygotowana na podstawie opinii i ocen rodzących kobiet na temat opieki okołoporodowej i warunków w danej placówce. Ranking, którego ideą jest wskazywanie szpitali, w których kobieta może "urodzić po ludzku" w intymności i poszanowaniu godności objął swym zasięgiem wszystkie szpitale i oddziały położnicze w kraju. Na Warmii i Mazurach najwięcej pozytywnych ocen otrzymały 3 placówki: Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie i szpital miejski w Giżycku prowadzony przez spółkę Giżycka Ochrona Zdrowia. Jeszcze do niedawna zagrożona zamknięciem porodówka w giżyckim szpitalu została bardzo dobrze oceniona i doceniona przez pacjentki.

Fot. mat. organizatora

- Oddział został wyróżniony w rankingu Fundacji “Rodzić po ludzku” za co chcemy serdecznie pogratulować całemu personelowi zarówno oddziału ginekologiczno-położniczego jak i noworodkowego. Staramy się podnosić nasze kwalifikacje przez co ciężarne, które decydują się na poród w naszym szpitalu, są otoczone troskliwą i uważną opieką. Mamy nadzieję na dalszy rozwój naszej placówki w szczególności rozszerzenie usług o znieczulenia porodów. Opinia pacjentek jest dla nas bardzo ważna, a przede wszystkim motywuje do cięższej pracy. W imieniu całego personelu pragniemy serdecznie podziękować pacjentkom za wszystkie opinie. Cytując słowa fundacji “Każda kobieta jest inna i ma prawo urodzić w zgodzie ze sobą. Nie oceniamy waszych potrzeb, wyborów. Wspieramy każdą z was i zmieniamy się, by każda z was mogła urodzić po ludzku” - skomentowali wyniki rankingu Anna Mielniczek, koordynator oddziału noworodkowego i Adam Powichrowski, koordynator oddziału ginekologiczno-położniczego.

Pomimo trudnej i niepewnej sytuacji związanej z zawieszeniem oddziału ginekologiczno-położniczego zespół medyczny otrzymał obietnice od władz miasta i dyrekcji giżyckiego szpitala o doposażeniu oddziału w nowy sprzęt, który poprawi bezpieczeństwo i komfort porodu. Samorząd miejski zamierza rozbudować szpital i przy okazji poprawić warunki oddziału.

- Nazwaliśmy to wstępnie Giżyckie Centrum Matki i Dziecka. Jedno piętro będzie poświęcone usługom związanym z położnictwem, ginekologią, pediatrią, neonatologią – informował z początkiem roku burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz. - Planujemy uruchomienie szkoły rodzenia i zastanawiamy się nad uruchomieniem poradni neonatologicznej. Staramy się zwiększyć zakres usług tych oddziałów, ale borykamy się z brakami kadrowymi.

W oddziale na pełnym etacie jest zatrudniony koordynator oddziału, jeden lekarz specjalista oraz rezydent. Pozostała część kadry lekarskiej zatrudniona jest na niepełnych etatach od jednego do trzech dni. Większa część kadry lekarskiej osiągnęła wiek emerytalny. Poza pracą w oddziale lekarze zabezpieczają poradnię ginekologiczno-położniczą w Giżycku, Węgorzewie i Wydminach. Oddział potrzebuje specjalistów. Szpital od kilku poszukuje lekarzy do pracy na oddziale ginekologiczno-położniczym, któremu jeszcze miesiąc temu groziło zawieszenie. Kryzys zażegnano do maja, ale w czerwcu problem powróci, jeśli spółka nie zatrudni nowych specjalistów. Przyszłym lekarzom samorząd zapewnia nie tylko pracę w powstającym centrum matki i dziecka, ale także mieszkanie i rozwój zawodowy.
Renata Szczepanik

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B