Dzień Myśli Braterskiej to święto harcerzy i skautów z całego świata
2023-02-14 09:47:07(ost. akt: 2023-02-13 09:42:36)
Dzień Myśli Braterskiej jest to święto przyjaźni obchodzone 22 lutego przez harcerzy i skautów na całym świecie. Ten dzień ma przypomnieć o wspólnocie, równości i braterstwie. Braterstwo to nie jednomyślność, a ciągła życzliwość dla drugiego człowieka. To bliskość, wspólnota, przyjaźń, solidarność, koleżeństwo.
22 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. To święto jedności i przyjaźni skautów i harcerzy, które ma im przypominać, że jest ich wielu i niezależnie od koloru skóry, narodowości, pochodzenia czy wieku - są dla siebie braćmi. Dzień Myśli Braterskiej to wspólne święto harcerek, harcerzy, skautek i skautów na całym świecie. Rodzina skautowa łączy prawie 60 milionów ludzi. Jest bardzo różnorodna, ale działa razem na rzecz pokoju. Tradycja trwa już od prawie 100 lat. Data jest nieprzypadkowa - tego dnia urodzili się założyciel skautingu sir Robert Baden-Powell i jego żona Olave Baden-Powell.
Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem do jego obchodów dołączyli również skauci. Za symbolicznych założycieli ruchu harcerskiego w Polsce harcerze uważają Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę. Harcerstwo polskie różni się od klasycznego skautingu. Andrzej Małkowski mówił: "harcerstwo polskie to skauting plus niepodległość".
W tym roku Hufiec ZHP Giżycko obchodzi Dzień Myśli Braterskiej w niedziele 26 lutego harcerze spotykają się o godzinie 12 w Ekomarinie, by wspólnie świętować to wydarzenie. Odbędą się koncerty dzieci i miejscowych zespołów oraz rozdanie nagród.
Na co dzień organizacje harcerskie prowadzą bardzo bogatą działalność wychowawczą i wspierającą. Tradycje harcerskie są integralnie związane z tradycją narodową i patriotyczną. Harcerze współpracują z lokalnymi organizacjami, samorządami na wielu polach, szczególnie na polach związanych z umacnianiem tradycji narodowych przy różnego rodzaju obchodach. Gry terenowe, ogniska, rajdy, wspólne wyjazdy, animacje dla najmłodszych, to codzienność w życiu giżyckich zuchów i harcerzy. Latem członkowie hufca wzięli udział w Harcerskiej Akcji Letniej „Podróż dookoła świata”.
- Z samego rana trochę zaspani, ale z uśmiechami na naszych buziach weszliśmy do autobusu i pojechaliśmy do Bazy Harcerskiej „Róża Wiatrów” w Szklanej Hucie. Kiedy już dojechaliśmy na naszym obozowisku stały tylko namioty. Od razu zabraliśmy się za budowanie bramy i wartowni. Stworzyliśmy nawet oznaczenia poszczególnych namiotów. Pionierka poszła nam bardzo sprawnie i już następnego dnia wyruszyliśmy w naszą pierwszą podróż. Odwiedziliśmy Egipt, Japonię, Włochy i Meksyk. Mieliśmy nawet dzień zamiany kadry, podczas którego nową kadrą obozu zostali harcerze z różnych drużyn - wspominają harcerze w mediach społecznościowych.
Harcerze giżyckiego hufca wiedzą, że warto pomagać. Harcerze uczestniczą w akcjach i zbiórkach charytatywnych, udzielają też darmowych korepetycji z matematyki, biologii, geografii i języka polskiego, wspierają bezdomne zwierzęta w schroniskach, od początku wybuchu wojny w Ukrainie wspierają tamtejszych skautów. Sami też liczą na pomoc i wsparcie mieszkańców.
- Od tego roku można przekazać aż 1,5% podatku dochodowego na wybraną organizację pozarządową. Będzie nam bardzo miło, jeśli nasze gromady zuchowe i drużyny harcerskie też otrzymają takie wsparcie - informują harcerze.
Renata Szczepanik
Renata Szczepanik
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez