Bojerowe Mistrzostwa Świata klasy DN 2023

2023-01-24 13:25:39(ost. akt: 2023-01-24 13:33:09)
Mistrzostwa Świata w Szwecji (2022). Najlepsi bojerowcy globu na linii startu

Autor zdjęcia: Jerzy Zakrzewski

Polscy bojerowcy należą do najlepszych zawodników na świecie. Mistrzostwa świata w klasie DN są rozgrywanie od 1973 roku i do dzisiaj Polacy zdobyli na nich w sumie 58 medali: 24 złote, 20 srebrnych i 14 brązowych.
W tym sezonie Polacy rozpoczęli sezon bojerowy przebojowo. Jarosław Radzki (Warmia Olsztyn) zajął drugie miejsce w mistrzostwach Szwecji, Marek Stefaniuk (Giżycka Grupa Regatowa) pierwsze miejsce w Finlandii za kołem polarnym w regatach rozpoczęcia sezonu a Tomasz Zakrzewski i Łukasz Zakrzewski (obaj MKŻ Mikołajki) odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w Pucharze Estonii.
Bojerowcy z całego świata przygotowują się do jubileuszowych 50 mistrzostw świata. Do Stanów lecą nasi czołowi zawodnicy: obrońca ubiegłorocznego złotego medalu Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki), Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) 12-to krotny mistrz świata, Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) dwukrotny mistrz świata, jego brat Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) jednokrotny mistrz świata oraz jego sparingpartner Adam Szczęsny (Warmia Olsztyn).

Pięćdziesiąt lat temu, w 1973 roku, klasa DN zorganizowała swoje pierwsze międzynarodowe zawody w Gull Lake w stanie Michigan. Zawodnicy z Estonii, Niemiec, Szwajcarii i Holandii dołączyli do żeglarzy z Ameryki Północnej, by rywalizować w pierwszych mistrzostwach świata, które wygrał Estończyk Ain Vilde. Od tego czasu mistrzostwa świata odbywały się na przemian w Ameryce Północnej i Europie, a bojerowa klasa DN stała się największą klasą jachtów lodowych na świecie.

Tradycja ta będzie kontynuowana również w tym roku. Mistrzostwa świata zaplanowano w Ameryce Północnej na 21-28 stycznia 2023 r. Regaty są organizowane przez Western Lakes Iceboat Region, który obejmuje Wisconsin, Minnesota, Illinois, Iowa, Indiana i północ Michigan. Zawody mają by rozgrywanie na jeziorze Madisson w stanie Minnesota. Oczywiście pogoda może zakłócić te plany i wtedy zawodnicy przejadą na północ, zapewne do stanu Dakoty Północnej lub Montany
Do imprezy zgłoszono już ponad 100 żeglarzy lodowych z Europy i Ameryki Północnej. Obrońcą tytułu mistrza świata jest Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki) z Polski. Robert wygrał swoje pierwsze mistrzostwa świata w zeszłym roku w Storsjon w Norwegii. W połowie stycznia pojedzie do Stanów Zjednoczonych ze swoim partnerem treningowym Tomkiem Zakrzewskim, dwukrotnym mistrzem świata, by przygotować się do regat.

Szwedzka i europejska społeczność młodych żeglarzy lodowych skupi się na występie 19-letniego Szweda Oskara Svennsona. Fenomenalny junior zdobył wszystkie najważniejsze tytuły w kategorii Ice Optimisit i junior DN, a w 2022 wywalczył brąz seniorskich mistrzostw świata. W tym roku Svensson wygrał już mistrzostwa Szwecji z silną, międzynarodową konkurencją.
Zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach świata nie będzie łatwym zadaniem. Oprócz Graczyka, Zakrzewskiego i Svenssona, w tym roku w stawce są jedni z najlepszych żeglarzy, jakich widziała klasa, w tym:
Ron Sherry, pochodzący z Detroit 5-krotny mistrz świata i 14-krotny mistrz Ameryki Północnej
Matt Struble z San Diego, zamieni klapki i okulary słoneczne na kolce i gogle aby sięgnąć po swój 4 tytuł mistrza świata
Karol Jabłoński, z Polski, 12-krotny mistrz świata
Łukasz Zakrzewski z Polski, mistrz świata z 2020 roku
James "T" Theiler, z Newport, obrońca tytułu mistrza Ameryki Północnej
Mamy nadzieję na bardzo dobry wynik Polaków i życzymy aby powtórzyła się sytuacja sprzed 10 lat, gdy w pierwszej dziesiątce było pięciu naszych zawodników. A dlaczego pięciu? Pięciu, gdyż tylu poleciało do Stanów.