Intensywny i pełen wyzwań trening z Zawiszakami

2023-01-23 14:55:03(ost. akt: 2023-01-23 15:17:57)

Autor zdjęcia: st. szer. Monika Woroniecka/ 15GBZ

Ot, zwyczajny zimą sobotni poranek... od rana mróz, śnieg o świcie, w ciągu dnia śnieżyca, potem grad z deszczem. Typowa taktyczna pogoda towarzyszyła cywilom podczas szkolenia wojskowego w giżyckiej brygadzie. Ponad 120 ochotników wzięło udział w akcji „Trenuj z Wojskiem w ferie”.
Jedyne szkolenie wojskowe na Warmii i Mazurach zaplanowane przez MON dla cywilów w ramach akcji „Trenuj z Wojskiem w ferie” odbyło się 21 stycznia w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W jednodniowym treningu z Zawiszakami wzięło udział 121 ochotników, którzy w mroźny sobotni poranek stawili się na terenie szkolnego ośrodka wojskowego nad Kisajnem, by potrenować z zawodowymi żołnierzami.

Fot. st. szer. Monika Woroniecka/ 15GBZ

- Trafiła się wam typowa taktyczna pogoda. Tym bardziej cieszy nas fakt, że tak licznie stawiliście się na szkoleniu. Celem wspólnego treningu jest zapoznanie was z podstawami posługiwania się bronią, technikami przetrwania oraz technikami walki w bliskim kontakcie. Nauka jak się bronić i gdzie schronić w razie ataku, ostrzału, czy kryzysu odbywa się w profesjonalny sposób i w bardzo przystępnej formie. To opcja dla wszystkich, którzy chcą czuć się bardziej bezpiecznie i pewnie, szczególnie w obecnych czasach - przywitał ochotników gen. bryg. Piotr Fajkowski, dowódca 15. GBZ.

Fot. st. szer. Monika Woroniecka/ 15GBZ

Uczestnicy szkolenia poznali podstawy survivalu, mieli okazję rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa i kory brzozy czy poznać zasady budowania schronień w terenie, przećwiczyć zasadzkę podczas leśnego patrolu, wypatrywanie i lokalizowanie ukrytych w leśnej gęstwinie celów. Ponadto uczyli się elementów walki wręcz, posługiwania się maską przeciwgazową oraz bronią, składania i rozkładania karabinka MSBS GROT. Poznali podstawy taktyki, topografii, a także strzelania sytuacyjnego na trenażerze Śnieżnik. Ochotnicy przeszli podstawowe szkolenie medyczne. A w punkcie informacyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji uzyskali wszystkie niezbędne informacje dotyczące służby w różnych strukturach i jednostkach wojskowych.

Fot. st. szer. Monika Woroniecka/ 15GBZ

- Bardzo miło spędzony czas przy zdobywaniu wiedzy, która jest niezbędna w tych czasach. Jestem zadowolona i zmęczona, chcę jeszcze – skomentowała dzień treningowy u Zawiszaków pani Anna, jedna z wielu uczestniczek sobotniego szkolenia.

Fot. st. szer. Monika Woroniecka/ 15GBZ

Podobnych opinii było wiele, szczególnie wśród dojrzałych kobiet, które po raz pierwszy przeszły szkolenie wojskowe i poradziły sobie doskonale. W treningu wzięli udział również uczniowie szkół mundurowych, z którymi Zawiszacy współpracują na co dzień, młodzież z klasy mundurowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Giżycku oraz Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku. Wszyscy otrzymali certyfikat ukończenia szkolenia.

Fot. st. szer. Monika Woroniecka/ 15GBZ

– Nikt nie zrezygnował, wszyscy dzielnie dotrwali do końca szkolenia z uśmiechem na twarzy i chyba to jest najważniejsze. Wszystkie elementy szkoleniowe, które przygotowaliśmy ochotnikom treningu wojskowego, to są podstawowe umiejętności każdego żołnierza. Chcieliśmy w krótkim czasie przekazać jak najwięcej wiedzy oraz praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zachowania w trudnych warunkach, w sytuacji zagrożenia, radzenia sobie w terenie. Chodziło o to, by przeszkolić cywilów z podstawowych umiejętności wojskowych. Nam się udało, a akcja „Trenuj z Wojskiem w ferie” trwa w innych ośrodkach wojskowych na terenie całego kraju - podsumowała akcję por. Małgorzata Misiukiewicz, oficer prasowy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
Renata Szczepanik
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5