Leśnicy rozpoczynają dialog w sprawie lasów

2022-12-06 14:36:40(ost. akt: 2022-12-08 12:20:27)

Autor zdjęcia: Sławomir Kowalczyk/Nadleśnictwo Giżycko

Od września w każdym nadleśnictwie można wyznaczać lasy o zwiększonej funkcji społecznej. Potrzebny jest do tego dialog leśników z lokalną społecznością oraz kompromis, co nie jest zadaniem łatwym. Pomóc ma zespół konsultacyjny powołany przez nadleśniczego.
Współczesne gospodarowanie lasem opiera się na wielofunkcyjności, realizowanej w sposób zrównoważony jako kompromis pomiędzy trzema funkcjami: środowiskową (przyrodniczą), społeczną i gospodarczą. Od września Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Zarządzeniem nr 58 wprowadził wytyczne do „zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych”, które definiują nowy rodzaj obszarów leśnych.

- Wyznaczenie w oparciu o Zarządzenie nr 58 obszarów leśnych o zwiększonej funkcji społecznej służyć ma między innymi łagodzeniu napięć na styku „gospodarka leśna – oczekiwania społeczne”, przy zachowaniu trwałości i wielofunkcyjności lasów – informują giżyccy leśnicy.

Obszary leśne o zwiększonej funkcji społecznej na terenie nadleśnictwa proponuje nadleśniczy podczas prac przygotowawczych nad tworzeniem planu urządzenia lasu. Plany sporządza się na okresy dziesięcioletnie. Aktualnie obowiązujący plan urządzenia lasu sporządzony dla Nadleśnictwa Giżycko obejmuje lata 2017-2026. Prace nad kolejnym planem powinny rozpocząć się pod koniec 2025 roku. Jednak nowe wytyczne pozwalają już teraz rozpocząć dialog społeczny.

- W uzasadnionych przypadkach nadleśniczy, ze względu na lokalne uwarunkowania i doświadczenia, może podejmować indywidualne decyzje racjonalnie modyfikując wytyczne, pozostając jednak w zgodności z przyjętą ideą zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej. Zgodnie z wytycznymi dialog społeczny należy prowadzić na każdym etapie obowiązywania planu urządzenia lasu – zapewniają leśnicy.

Dlatego nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko Krzysztof Dąbkowski powołał zespół konsultacyjny dla obszaru całego nadleśnictwa składający się z przedstawicieli samorządów będących w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa, przedstawicieli służb (wojska, policji, straży pożarnej), przedsiębiorców, myśliwych, przedstawicieli instytucji publicznych oraz lokalnych organizacji.

W poniedziałek, 5 grudnia odbyło się pierwsze spotkania informacyjne dotyczące powołania zespołu konsultacyjnego przy Nadleśnictwie Giżycko. Głównymi zadaniami zespołu jest dalsza poprawa dialogu społecznego, wymiana informacji, rozpoznanie aktualnych potrzeb związanych z wyznaczeniem obszarów lasu o zwiększonej funkcji społecznej. Zespół będzie się spotykał raz na kwartał, a informacje o wynikach pracy zespołu dostępne będą na stronie internetowej nadleśnictwa w zakładce aktualności.
Renata Szczepanik

Proponowany skład zespołu konsultacyjnego:
1. przedstawiciel starosty powiatu giżyckiego
2. Mirosław Nowakowski, radny powiatu giżyckiego, przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego
3. Wojciech Karol Iwaszkiewicz – burmistrz miasta Giżycko wraz z przedstawicielem lokalnie działającego stowarzyszenia
4. dr Robert Kempa – przewodniczący rady miejskiej w Giżycku
5. Zbigniew Włodkowski – burmistrza Orzysza wraz z przedstawicielem lokalnie działającego stowarzyszenia
6. Jarosław Filipek – burmistrza Rynu, wraz z przedstawicielem lokalnie działającego stowarzyszenia.
7. Marek Jasudowicz – wójta gminy Giżycko
8. Barbara Mazurczyk – wójta gminy Miłki
9. Radosław Król – wójta gminy Wydminy
10. gen. bryg. Piotr Fajkowski – dowódcę 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (przedstawiciel)
11. Przedstawiciel Komendanta Powiatowego Policji w Giżycku
12. bryg. Tomasz Siemieniuk – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku
13. Grzegorz Moszczyński – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Giżycku
14. Jacek Ciechanowicz – kierownik rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Giżycku
15. Tadeusz Ignaciuk – przedsiębiorca z Przedsiębiorstwa Usług Leśnych „WEST” Ignaciuk i Ostaszewski Sp. J.
16. Kazimierz Kozak – przedstawiciel Polskiego Związku Łowieckiego

oraz przedstawiciele innych instytucji i organizacji, z którymi prowadzone są aktualnie rozmowy.



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5