Bezinwazyjne leczenie w giżyckiej urologii

2022-11-21 08:40:43(ost. akt: 2022-11-21 08:44:28)

Autor zdjęcia: gizycko.pl/ JMK

Nowy sprzęt pozwalający na leczenie chorób układu moczowego bez ingerencji chirurgicznej trafił na oddział urologii giżyckiego szpitala. To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy od razu po zabiegu wrócą do domu.
Dzięki aparatowi ESWL można bezinwazyjnie i bezpiecznie leczyć kamicę nerkową, jedną z najczęstszych chorób na urologii. Choć metoda ta od dawna wykorzystywana jest w giżyckim oddziale urologicznym, jednak do tej pory sprzęt był wypożyczany raz w miesiącu. Obecnie zabieg można przeprowadzić natychmiast po diagnozie. Aparat na stałe zostanie umieszczony w sali jednego dnia, której zakończenie remontu planowane jest za kilka tygodni.

- Jest to aparat do pozaustrojowego kruszenia kamieni moczowych – wyjaśnia dr n. med. Wiesław Kotarski, koordynator oddziału urologii. - Zabieg jest bezinwazyjny i wykonywany praktycznie ambulatoryjnie, trwa około dwudziestu minut, po czym pacjent wraca do domu. Hospitalizacja nie jest potrzebna. Mogą pojawić drobne dolegliwości bólowe. Poza napadami kolki nerkowej nic choremu nie grozi.

Działający od 20 lat w giżyckim szpitalu oddział urologiczny w ciągu miesiąca przyjmuje ponad 200 pacjentów, z czego większość stanowią osoby powyżej 60. roku życia. Bezoperacyjne leczenie kamicy nerkowej ułatwi pracę lekarzom i życie chorym. Dzięki nowemu sprzętowi, który kosztował szpital 120 tys. zł możliwości bezinwazyjnego leczenia pacjentów są praktycznie nieograniczone.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5