Terytorialsi i kontenerowe elektrownie polowe w gotowości

2022-11-21 07:39:46(ost. akt: 2022-11-21 07:54:59)

Autor zdjęcia: DWOT

Terytorialsi w ramach operacji „Przyjazna Energia-22” ćwiczą zasilanie miejscowości w energię elektryczną na wypadek wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Testują kontenerowe elektrownie polowe.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęli wspólne szkolenia z administracją publiczną na terenie całego kraju w ramach ćwiczeń „Przyjazna Energia -22”. Do szkolenia terytorialsi wykorzystują kontenerowe elektrownie polowe (KEP). Awaryjne zasilania w energię elektryczną prowadzone są przy współpracy z firmami energetycznymi. To już kolejne tego typu ćwiczenia, które przygotowują żołnierzy WOT do realizacji misji formacji - obrony i wsparcia lokalnych społeczności. 

Fot. DWOT

- Ćwiczenia mają na celu sprawdzić zdolności osobowe i sprzętowe do niesienia wsparcia społeczności lokalnych, na wypadek przerwy w dostawie energii. Ich celem jest również wymiana doświadczeń - informuje mjr Witold Sura, rzecznik prasowy DWOT. - Wspólne ćwiczenia epizodyczne żołnierzy WOT z zakładami energetycznymi nie mają na celu zastępowania firm w ich zasadniczych zadaniach. Terytorialsi szkolą się i nabierają doświadczeń od specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę w zakresie energetyki i działań na wypadek sytuacji kryzysowych.

Fot. DWOT

Kontenerowa Elektrownia Polowa KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo-elektrycznych o mocy 2 x 250 KW i 1 x 400 kW. Elementy mogą działać połączone razem, ale w przypadku mniejszego zapotrzebowania dostawy energii również osobno. Do ich obsługi są delegowani żołnierze, którzy ukończyli specjalistyczne kursy i posiadają uprawnienia SEP. Pod nadzorem doświadczonych operatorów elektrownia może działać nieprzerwanie przez tygodnie, a nawet miesiące.

Jak zapewnia WOT, ćwiczenia odbyły się już w kilku lokalizacjach i będą nadal realizowane.

- W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę rejony, które są najbardziej zagrożone prawdopodobieństwem wystąpienia długotrwałych przerw w dostępie do energii elektrycznej - dodaje mjr Witold Sura, rzecznik prasowy DWOT.
ona

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5