Czytanie daje siłę i poprawia nastrój! Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

2022-11-16 07:41:26(ost. akt: 2022-11-16 07:43:16)
książki

książki

Autor zdjęcia: pixabay.com

Tegoroczne hasło Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii ,,Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych” podkreśla pozytywne oddziaływanie literatury na stan psychiczny.
Biblioterapia jest metodą terapii zajęciowej, która polega głównie na terapeutycznym wykorzystywaniu literatury, pozwalającej uzyskanie wsparcia psychicznego, zmniejszenie stresu i poczucia osamotnienia lub wykluczenia. Trapią taką objęte są osoby chore, szczególnie pacjenci hospitalizowani w ośrodkach terapeutycznych, a także osoby z problemami emocjonalnymi, niepełnosprawne lub nieradzące sobie w trudnych sytuacjach życiowych, osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków. Ogólnopolski Dzień Biblioterapii obchodzony był 14 listopada.

- To święto, w którym szczególnie chcemy zwrócić uwagę na ważną rolę biblioterapii w modelowaniu dobrego, szczęśliwego życia. Literatura terapeutyczna wpływa na stan wiedzy o uczuciach i o odczuciach, na kształtowanie postaw, zachowań, na budowanie dobrych relacji społecznych, na kształtowanie świadomości o różnych sposobach rozwiązywania problemów natury psychicznej. Wzmacnianie literaturą, czerpanie siły i mocy z tekstów literackich, to ważne zadanie biblioterapii – podkreślają pracownicy Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Giżycku.

Zdaniem pedagogów biblioterapia powoduje pozytywną zmianę nastroju, rozwija procesy poznawcze, niweluje poczucie osamotnienia i izolacji oraz wzmacnia wiarę we własne możliwości. Biblioterapia może mieć również znaczenie prewencyjne. Osoby, które borykają się z trudnymi do rozwiązana problemami, poprzez kontakt z odpowiednio dobraną literaturą mogą szukać rozwiązania swoich problemów, a także wypełniać wolny czas. Tę formę terapii stosuje się nie tylko w bibliotekach. Biblioterapia prowadzona jest na warsztatach terapii zajęciowej, w domach pomocy społecznej, w środowiskowych domach samopomocy, w świetlicach terapeutycznych, w klubach osiedlowych, w szpitalach, w przedszkolach, w szkołach.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5