Jest wniosek o zmianę nazwy Parku Rogera Goemaere’a na Park Niepodległości

2022-11-14 09:49:05(ost. akt: 2022-11-14 09:50:18)
Park Rogera Goemaere’a w Giżycku

Park Rogera Goemaere’a w Giżycku

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Radny Łukasz Zakrzewski złożył do rady miejskiej wniosek o zmianę nazwy Parku Rogera Goemaere’a na Park Niepodległości.
Główne obchody uroczystości patriotycznych odbywają się tradycyjnie m.in. w Parku Rogera Goemaere’a przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków w Giżycku. Zdaniem radnego Łukasza Zakrzewskiego uroczystości patriotyczne powinny się odbywać w miejscu o nazwie odpowiadającej ich randze. Stąd wniosek o zmianę nazwy parku.

- Liczę na to, że wniosek trafi do Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Giżycku, gdzie uzyska pozytywną opinię. Jestem gotów wraz z członkami tejże komisji oraz obsługą prawną rady miejskiej, wspólnie pracować nad ostatecznym wyglądem odpowiedniej uchwały zmieniającej nazwę Parku Rogera Goemaere’a na Park Niepodległości.

Wniosek o podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazwy parku trafił do przewodniczącego rady 8 listopada, jaka zapadnie decyzja, okaże się być może już na najbliższej listopadowej sesji.

Park Rogera Goemaere’a w Giżycku
Fot. Renata Szczepanik
Park Rogera Goemaere’a w Giżycku

Rogera Goemaere był francuskim politykiem który w czasie wojny działał w francuskim ruchu oporu. W latach 90. ubiegłego stulecia przewodniczący Rady Generalnej francuskiego departamentu Loir-et-Cher, rzecznik partnerstwa tego departamentu z Giżyckiem i Mazurami. Był inicjatorem nawiązania współpracy turystycznej i gospodarczej pomiędzy francuskim regionem Loir-et-Cher a Giżyckiem i Węgorzewem. Za zasługi w działalności polonijnej został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu za Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zmarł w 2000 r. Rok później na pamiątkę współpracy mazursko-francuskiej nadano miejskiemu parkowi przy ul. Moniuszki i Św. Brunona imię Rogera Goemaere'a. W Giżycku działa Stowarzyszenie Współpracy Mazursko-Francuskiej.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5