Trwa akcja protestacyjna strażaków. Planowana jest manifestacja w stolicy

2022-11-08 08:57:45(ost. akt: 2022-11-08 11:10:47)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Trwa akcja protestacyjna Państwowej Straży Pożarnej zorganizowana przez Związek Zawodowy Strażaków „FLORIAN”. W środę, 9 listopada ponad 200 funkcjonariuszy zrzeszonych w federacji służb mundurowych Warmii i Mazur będzie protestowało w stolicy.
Akcja rozpoczęła się od oflagowania jednostek Państwowej Straży Pożarnej, w których działają związki zawodowe strażaków. Giżyccy strażacy również przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Transparent pojawił się na budynku giżyckiej komendy PSP. Strażacy jak dotychczas pełnią służbę i nie odchodzą od swoich stanowisk.

- Do działań ratowniczo-gaśniczych musimy wyjechać, służba nie pozwala nam na strajkowanie, ale jeśli nie dojdziemy do porozumienia z rządem, będziemy zaostrzać nasz protest - mówi asp.sztab. w stanie spoczynku Dariusz Szczepan, przewodniczący zarządu wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków "Florian".

Fot. Renata Szczepanik

Związkowcy domagają się między innymi waloryzacji uposażeń i wynagrodzeń na poziomie 20%  od dnia 1 stycznia 2023 roku, zaliczenie dodatkowego 1% powyżej 15 lat stażu służby do podstawy naliczania świadczenia emerytalnego, wprowadzenie wysokości dodatku funkcyjnego w wysokości minimum 25% oraz zabezpieczenie dodatkowych środków finansowych na ten cel i kompleksowe rozwiązanie pomocy mieszkaniowej w służbach. Ponadto strażacy postulują o wdrożenie systemowych rozwiązań w zakresie wynagrodzeń pracowników cywilnych PSP, urealnienie świadczeń socjalnych wypłacanych strażakom, a także zwiększenie liczby etatów i budżetów komend.

- Od sierpnia 2013 składamy te same postulaty na ręce kolejnych ministrów, ale bez efektów – twierdzą strażacy.

- Żądamy waloryzacji wynagrodzeń na poziomie inflacji i nie od marca, jak proponuje rząd, ale od stycznia przyszłego roku - dodaje przewodniczący Dariusz Szczpan. - Nasze postulaty popierają także funkcjonariusze innych służb, jak policja, straż graniczna, służba więzienna.

Funkcjonariusze Warmii I Mazur zrzeszeni w federacji służb mundurowych będą protestować w środę, 9 listopada od gosz. 11.300 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
ona


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5