Żołnierze pamiętają o grobach wojskowych i miejscach pamięci

2022-11-02 07:20:00(ost. akt: 2022-11-02 08:40:17)

Autor zdjęcia: Arch. 4. WMBOT

Żołnierze 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez ostatnie dni w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” porządkowali w regionie groby wojskowych. Akcja ma na celu uczczenie pamięci o tych, którzy odeszli na wieczną wartę. W akcji wzięli udział żołnierze z podległych 4W-MBOT batalionów.
Terytorialsi zapalili znicze przy pomnikach AK oraz przy tablicach upamiętniających patronów. Odwiedzili również mogiły żołnierzy AK oraz zapalili znicze na grobach kombatantów, którzy odeszli w ostatnim czasie.

- W tych szczególnych dniach żołnierze oddają hołd wszystkim walczącym na frontach walk o wolną i niepodległą Polskę. Dając wyraz pamięci i szacunku Terytorialsi z 41 batalionu lekkiej piechoty z Giżycka posprzątali groby oraz zapalili znicze w miejscach pamięci w powiecie giżyckim, a także węgorzewskim - informuje Anna Tunkiewicz z Sekcji Komunikacji Społecznej Zespołu Prasowego 4W-MBOT.

- Cmentarze to nasze dziedzictwo. Każdy z nas może przyczynić się do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni – mówią żołnierze.

Terytorialsi z 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu uporządkowali groby i pomniki bohaterów w powiecie działdowskim, nowomiejskim, iławskim i ostródzkim symbolicznie zostawiając światło pamięci. Jednym z miejsc był grób patrona 42 blp ppor. Stanisława Balla ps. "Sowa”.

Od kilku lat w akcję czynnie angażują się żołnierze 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty. To ważne by pamiętać i przypominać. – „Ważne, by budować świadomość obywatelską, szczególnie patriotyczną i historyczną. Kultywować i pielęgnować pamięć o polskich żołnierzach poległych w walkach za Ojczyznę. Ważne również, by to najmłodsze pokolenie tej pamięci się uczyło” - podkreślają żołnierze 45blp, którzy hołd zmarłym oddali w miejscach pamięci w Olsztynie, Olsztynku, Bartągu, Nidzicy, Janowie oraz Szczytnie.
 
Akcja „Żołnierska Pamięć” organizowana jest każdego roku. Uczestniczą w niej jednostki wojskowe wszystkich rodzajów sił zbrojnych i uczelnie wojskowe.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5