Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności, Spotkanie seniorów z policjantkami

2022-10-27 14:00:00(ost. akt: 2022-10-27 12:09:23)

Autor zdjęcia: Fot. KPP Giżycko

Giżyccy policjanci spotkali się z seniorami w Klubie Seniora, aby przybliżyć metody oszustw telefonicznych oraz sposoby uchronienia się przed nimi.
Przestępcy nie ustają w wysiłkach, aby okraść osoby chcące pomagać np. swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie opowiadają zmyśloną historię o wypadku, zagrożonych oszczędnościach w banku czy świetnej inwestycji. Wszystko po to, aby namówić seniora na przekazanie pieniędzy.

O tego typu zagrożeniach opowiedziały zebranym dzielnicowa asp. Monika Korzeniowska-Jach i zajmująca się profilaktyką społeczną st. asp. Mariola Jagodzińska. Omówiły zasady zachowania się w przypadku próby dokonania oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika poczty”, a także co zrobić gdy dostaniemy wiadomość sms z podejrzanym linkiem. Nie zabrakło również przykładów takich przestępstw z terenu powiatu giżyckiego.


Funkcjonariuszki zapewniały słuchaczy, że najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia i zweryfikowanie informacji od nieznajomego z osobą najbliższą. Ponadto, wielokrotnie zaznaczały, że Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze.


Spotkanie pod hasłem „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Powiadom swojego seniora” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Działanie skierowane do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy najbardziej narażonej na skutki oszustw.
Źródło: KPP Giżycko

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5