Zgaśnie co trzecia lub co druga latarnia. Mniej świątecznego oświetlenia

2022-10-26 11:25:00(ost. akt: 2022-10-26 12:05:00)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Władze Giżycka podjęły decyzję o redukcji oświetlenia ulicznego. Wygaszana będzie co trzecia lub co druga latarnia, a w niektórych miejscach w godzinach nocnych zgasną wszystkie.
Zmiany będą dotyczyć najmniej strategicznych dzielnic miasta. Ograniczenia będą wprowadzane od godziny 23:00.

- Centrum pozostanie w normalnym standardzie, natomiast po godzinie 23 planujemy redukcję oświetlenia w mało uczęszczanych rejonach miasta, np. na ul. św. Brunona, molo, plaży miejskiej, w dzielnicy przemysłowej, w parkach - przekazuje nam burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

- Bezpieczeństwa nie da się wycenić, więc nie zamierzamy na tym oszczędzać, bo koszty mogą być zbyt duże w stosunku do oszczędności. Zmiany będą wprowadzane sukcesywnie prawdopodobnie od grudnia - dodaje burmistrz.

Jednak pewne ograniczenia już widać, jak choćby częściowo zredukowane podświetlenie nowej kładki nad Kanałem Łuczańskim i przylegającego amfiteatru.
Wszystko to oczywiście ma związek ze wzrostem cen energii.
- Obecnie mamy jeszcze stawki niezmienione. Oferty na nowe będą otwierane w listopadzie, ale z pewnością będą to stawki wyższe - mówi Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Pewne ograniczenia dotkną także oświetlenia świątecznego, które w Giżycku zazwyczaj pod początku grudnia do końca stycznia cieszyło mieszkańców i odwiedzających miasto gości. Centrum miasta było bogato dekorowane światełkami, niemal co roku przybywało nowych, atrakcyjnych ozdób.

- Mamy już wykonawcę oświetlenia świątecznego. Będzie nieco ograniczone, ale standard centrum miasta - ul. Warszawskiej, Olsztyńskiej, Moniuszki i placu Grunwaldzkiego zostanie utrzymany. W tym roku nie planujemy ozdób na ul. Róży Wiatrów, Dąbrowskiego, Nadbrzeżnej i Kętrzyńskiego. Ostateczne decyzje będą podejmowane przed montażem - informuje burmistrz.

Giżycko tym samym dołącza do grona miast, które bardzo wysokie ceny energii elektrycznej zmuszają do szukania oszczędności. Decyzję o wyłączaniu niektórych latarni ulicznych podjęto m.in. w Mrągowie.

Część miejscowości na razie wstrzymuje się z takim decyzjami, jak np. Ryn. Tutaj wyłączeń nie będzie.
- Przynajmniej do końca roku nie planujemy ograniczeń - zapewnia burmistrz miasta i gminy Ryn Jarosław Filipek. - Pewne oszczędności poczyniliśmy, wymieniając część oświetlenia na ledowe. A co będzie dalej, pokaże nam budżet na przyszły rok.
KT


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5