Wspominamy tych, którzy odeszli w tym roku

2022-11-02 07:00:00(ost. akt: 2022-11-02 08:38:06)

Autor zdjęcia: Pixabay

Kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, wspomnijmy także tych, którzy odeszli od nas w tym roku, a którzy swoim życiem, pracą, społecznym działaniem wpisali się trwale w naszą pamięć i lokalną historię.
Michał Jasudowicz
Fot. Arch. SOSW Giżycko

Michał Jasudowicz był ściśle związany ze środowiskiem Sybiraków – łączyła go nie tylko wspólnota ciężkich przeżyć, ale także troska o zachowanie świadomości następnych pokoleń. W latach 1989-1993 był wiceprezesem Związku Sybiraków Koła w Giżycku, a od 2006 roku pełnił funkcję prezesa - czytamy na stronie gizycko.pl. Pan Michał był zaangażowany w upowszechnianie wśród mieszkańców Giżycka pamięci o losach Sybiraków. W 1989 roku wraz z Rajmundem Pakulnisem doprowadził do postawienia na giżyckim cmentarzu komunalnym „Krzyża katyńskiego”. Był współorganizatorem wzniesienia w 1998 roku w parku przy ul. Moniuszki pomnika upamiętniającego żołnierzy AK i Sybiraków. Również z jego inicjatywy Rada Miejska nadała nazwę „Sybiraków” jednej z ulic w Giżycku. Za swoją działalność na rzecz Giżycka i jego mieszkańców Michał Jasudowicz został odznaczony w 2020 r. „Medalem za Szczególne Zasługi dla Miasta”.
Pan Michał był dość częstym gościem w redakcji "Gazety Giżyckiej". Przychodził z zaproszeniami na uroczystości patriotyczne, porozmawiać, podzielić się swoimi wspomnieniami. Niejednokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o działaniach giżyckiego Związku Sybiraków oraz inicjatywach pana Michała, jak chociażby spotkaniach z młodzieżą w ramach Klubu Wnuka Sybiraka. W gazecie pojawiały się także osobiste wspomnienia Michała Jasudowicza, jego opowieści o losach jego i rodziny w dalekiej Syberii.

Andrzej Morawski
Fot. K. Karolska

Zmarł w wieku 80 lat, giżycki artysta, rzeźbiarz. Andrzej Morawski urodził się w Spytkowicach (woj. małopolskie). Ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Gdyni-Orłowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Dyplom obronił w pracowni prof. S. Horno-Popławskiego w 1969 r. Rok później przeniósł się do Giżycka, gdzie mieszkał i tworzył.
Giżycczanom artysta znany jest przede wszystkim z rzeźb: pomnika na cmentarzu wojennym żołnierzy radzieckich (1978) i z fontanny z rzeźbą "Panny z żabką" - Lemory przy placu Grunwaldzkim (2001). Już mniej osób wie, że płaskorzeźby w restauracji hotelu "Wodnik" to również jego dzieła.
 W 2014 roku w Ekomarinie odbyła się retrospektywna wystawa prac artysty.


Sławomir Treszczyński
Fot. UKS SHORT TRACK Giżycko

Odszedł nagle w wieku 66 lat. Znany w środowisku sportowym Giżycka nie tylko jako nauczyciel i trener, ale również działacz sportowy. Redaktor rubryki sportowej w początkowym okresie istnienia "Gazety Giżyckiej". Jeden z pomysłodawców i organizator Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Giżycka. Nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Elektrycznych i Informatycznych, jak również w Szkole Podstawowej 7. Trener piłkarzy najpierw K.S. Olimpii Miłki, a później GKS Mamry Giżycko. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W ostatnich paru latach trener w Uczniowskim Klubie Sportowym SHORT TRACK MOSiR Giżycko.

Czesław Stankiewicz
Przez ponad 30 lat tworzył struktury Ligi Obrony kraju na Warmii i Mazurach. Przez wiele lat był prezesem Zarządu Rejonowego LOK w Giżycku,
członkiem Zarządu Wojewódzkiego LOK w Olsztynie oraz delegatem na Krajowy Zjazd Delegatów LOK. Za swoją działalność uhonorowany Medalem "Honorowy Członek Ligi Obrony Kraju", Porcelanowym Krzyżem Klubów Żołnierzy Rezerwy, medalami Ministerstwa Obrony Narodowej. Doceniany przez władze samorządowe województwa warmińsko-mazurskiego oraz społeczność lokalną.

ks. Stanisław Adamowicz
Fot. K. Karolska

Wieloletni proboszcz i budowniczy kościoła pw. Świętej Anny w Giżycku. Zmarł 6 lutego 2022 roku w wieku 60 lat. Ksiądz Adamowicz był człowiekiem o wielkiej prawości i skromności, pełnym ciepła i dobroci, życzliwym ludziom i oddanym bez reszty swojej parafii. W czasie wielu lat posługi w tutejszej parafii ksiądz prałat dokonał rzeczy, które przetrwają pokolenia. Rozpoczął i kontynuował dzieło wznoszenia kościoła i zagospodarowania jego najbliższego otoczenia. Dzisiaj ten kościół jest dumą parafii. Pracował nad udoskonalaniem wizerunku kościoła, ale przede wszystkim nad umacnianiem wiary parafian.

Zenon Leczycki
Były dyrektor Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Giżycku. Pracował z poświęceniem przy odbudowie i modernizacji systemu kanalizaji miejskiej i wodociągowej po II wojnie światowej w Giżycku. Niemal całe życie zawodowe poświęcił dla zabezpieczenia i zaopatrzenia w wodę mieszkańców miasta. Został zapamiętany jako dobry człowiek, otwarty i wyrozumiały.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5