Protest przeciwko wycince lasu miejskiego

2022-10-17 08:28:02(ost. akt: 2022-10-17 12:30:07)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Jesteśmy oburzeni, że Lasy Państwowe, które trzy lata temu wstrzymały cięcia i przystąpiły do dialogu ze społeczeństwem, teraz wracają do wycięcia w Lesie Miejskim niemal wszystkich starodrzewów. Okazuje się, że dialog miał jeden cel: zamydlić ludziom oczy, zmęczyć ich, przeczekać i wrócić do starych, dobrych czasów - alarmują giżyccy działacze z Inicjatywy Las Miejski i organizują protest w centrum miasta.
Kilka dni temu Nadleśnictwo Giżycko ogłosiło przetarg na prace gospodarcze w lasach. Zdaniem lokalnych działaczy z Natural Forest Foundation w dokumentacji przetargowej widnieją rębnie wielkopowierzchniowe (gniazdowe) w 3 dużych wydzieleniach Lasu Miejskiego w Gajewie koło Giżycka. Jak twierdzą, leśnicy zamierzają wyciąć dęby w wieku 148 lat (obszar 31i), dęby w wieku 153 lat (obszar 13n), świerki i dęby w wieku 98 lat (obszar 16f). W ich opinii Nadleśnictwo Giżycko uznało, że dialog nie jest już potrzebny, sprzeciw społeczny wygasł i można przystąpić do przerwanego w latach 2020- 2021 wyrębu Lasu Miejskiego.

- Nadleśnictwo Giżycko, wbrew obietnicom składanym w ramach dialogu prowadzonego z Gminą Giżycką, Starostwem Giżyckim, Miastem Giżycko oraz stowarzyszeniami i fundacjami, które są zaangażowane w rozmowy o zaprzestaniu wyrębu Lasu Miejskiego, ogłosiło w dniu 11 października przetarg na prace leśne, w którym wskazane są wydzielenia leśne w Lesie Miejskim, gdzie będą wykonane wielkopowierzchniowe zręby. Wydzielenia, w których zaplanowano rębnię gniazdową w 2023 r. wbrew prowadzonemu dialogowi, oczekiwaniom samorządu i mieszkańców Giżycka – alarmuje Adrian Grzegorz z Natural Forest Foundation. - Apelujemy o przywrócenie dialogu z Nadleśnictwem Giżycko, powołanie przez radę gminy Giżycko Zespołu Przyrodniczo- Krajobrazowego w Lesie Miejskim, co jest w obecnej sytuacji, która narastała w ciągu lat 2019 - 2022, jedynym gwarantem trwałości Lasu Miejskiego takim, jaki go widzimy w tej chwili.

Fot. Renata Szczepanik

Uroczysko Las Miejski w Gajewie koło Giżycka to fragment Lasu Państwowego Nadleśnictwa Giżycko w Leśnictwie Zielony Dwór. Łączna powierzchnia tego kompleksu leśnego wynosi ok. 324 ha, z czego niespełna 1% zaplanowany jest do odnowienia. Nadleśnictwo zaprzecza, by we wskazanych przez Natural Forest Foundation strefach planowana była wycinka.

- Informacje te wprowadzają w błąd opinię publiczną. W uroczysku Las Miejski nie będą wykonywane wielkopowierzchniowe zręby. Planowane są natomiast - tylko w trzech wydzieleniach - poza wyznaczonym obszarem HCVF6 odnowienia powierzchni najmniej zalesionych, z wykorzystaniem rębni gniazdowych w celu zachowania trwałości lasu dla przyszłych pokoleń. W ogóle nie ma wydzielenia 31i, a strefy 13n oraz 16f to wydzielenia poza wyznaczonym i uznanym na wniosek wójta gminy Giżycko obszarem HCVF6 – wyjaśnia Krzysztof Dąbkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko. - Uroczysko Las Miejski to tereny leśne w sposób szczególny zagospodarowywane i nadzorowane przez leśników. Uroczysko jest często sprzątane i wymaga licznych przeglądów przez leśniczego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym. Kosztem Lasów Państwowych i z myślą o społeczeństwie infrastruktura w tym lesie została zmodernizowana. Poprawiono stawy, przepusty, balustrady, drogi, ścieżki spacerowe, wybudowano punkt czerpania wody. Wcześniej kwestionowano potrzebę i zasadność tych działań. Do tej pory robiono wszystko, aby uroczysko nie zostało przez leśników doprowadzone do takiego stanu, jaki go widzimy w tej chwili.

Jak dodaje nadleśniczy, Nadleśnictwo Giżycko nie wyklucza możliwości zmian zakresu planowanych na 2023 r. prac gospodarczych w uroczysku Las Miejski. Ostateczny zakres planowanych prac zostanie szczegółowo omówiony jeszcze przed realizacją podczas spotkania ze stroną społeczno – samorządową.

Fot. Renata Szczepanik

Protest z petycją
W niedzielę, 23 października o godz. 14.00 na Pasażu Portowym w Giżycku grupa lokalnych działaczy z Inicjatywy Las Miejski organizuje protest przeciwko zaplanowanej wycince w Lesie Miejskim.
- Spotykamy się, żeby wyrazić swój protest wobec zaplanowanej wycinki Lasu Miejskiego przez Nadleśnictwo Giżycko. Będziemy zbierać podpisy pod protestem. Będziemy apelować o podjęcie działań przez władze samorządowe oraz przedstawicieli wszystkich podmiotów i organizacji, które korzystają z uroków Lasu Miejskiego – informują organizatorzy.

Jak podkreślają protestujący, nie zgadzają się na lekceważenie wielokrotnie wyrażanej woli mieszkańców i samorządów, na bezpowrotne niszczenie niezaprzeczalnych walorów przyrodniczych Lasu Miejskiego w imię zysków, które nawet w skali Nadleśnictwa Giżycko będą znikome. Nie zgadzają się działania w lasach poza społeczną kontrolą. Żądają natychmiastowej rezygnacji z cięć rębnych w Lesie Miejskim i rzeczywistego włączenia społeczności lokalnej w zarządzanie tym lasem.
- Żeby powstrzymać wycinkę, potrzebny jest sprzeciw społeczny, wielowymiarowy. Z różnych środowisk, organizacji, szkół i innych placówek, w tym kulturowych- w formie pisemnego stanowiska, krytycznego wobec zaistniałej sytuacji – dodaje Adrian Grzegorz.

Członkowie Natural Forest Foundation chcą zachowania lasu w obecnym stanie. Zdaniem leśników nikt nie może być gwarantem zachowania trwałości lasu w niezmienionym stanie, ponieważ las przyrasta, zmienia się, starzeje, wymaga nadzoru, pielęgnacji, odnowień, pomocy w razie gradacji owadów.
Renata Szczepanik


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5