XXII Międzynarodowe Koncerty Muzyki Cerkiewnej (7-8 października)

2023-09-28 12:10:00(ost. akt: 2023-09-28 12:57:43)

Autor zdjęcia: Katarzyna Tomaszewicz

7-8 października miłośnicy muzyki cerkiewnej, zarówno wierni Cerkwi greckokatolickiej, jak i wyznawcy innych religii, będą mogli uczestniczyć w wyjątkowych koncertach muzyki cerkiewnej na Mazurach. Będzie to już 22. edycja tego wydarzenia.
Koncerty odbywają się w cerkwiach greckokatolickich w Węgorzewie, Wydminach, Kruklankach, Baniach Mazurskich i Giżycku oraz kościołach: rzymskokatolickim Wilkasach i ewangelickim w Giżycku. Usłyszymy chóry i zespoły z Ukrainy oraz Polski.

Międzynarodowe Koncerty Muzyki Cerkiewnej od samego początku organizuje Mazurski Oddział Związku Ukraińców w Polsce wraz z Parafią Greckokatolicką pw. Świętej Trójcy w Giżycku.

W tym roku w koncercie galowym wystąpi dziewięć chórów i zespołów oraz jedna solistka - skrzypaczka Oksana Biłopolśka z Zaporoża, która do Polski przyjechała jako uchodźca, a obecnie mieszka w Węgorzewie.

- Z powodu wojny w Ukrainie nie mamy pełnej reprezentacji ukraińskich chorów i zespołów, nie wszyscy mogą przyjechać, poza tym poważnie wzrosły koszty organizacji takich koncertów, ale udało się zapewnić udział wspaniałych wykonawców w naszych koncertach - mówi Jan Pik, przewodniczący Mazurskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. - Przyjadą do nas zespoły z miast partnerskich, z którymi współpracują nasze samorządy, a więc z z Dubna, którego miastem partnerskim jest Giżycko, Klevania, z którym współpracują Wydminy, Ratnego - partner to Banie Mazurskie oraz Równego - z Obwodem Rówieńskim współpracuje samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas koncertów będą zbierane dobrowolne datki na pomoc Ukrainie. Zresztą ta pomoc organizowana od początku wojny przez Mazurski Oddział ZUwP płynie cały czas.
- Ostatnio dołączyliśmy się do transportu pomocy, który pojechała do Wielkich Mostów w obwodzie lwowskim - mówi Jan Pik. - Ta pomoc to inicjatywa rodzin z terenu gminy Wydminy, a przeznaczona jest dla żołnierzy poszkodowanych w działaniach wojennych.

Koncert galowy odbędzie się 8 października w Giżycku w kościele ewangelicko-augsburskim o godz. 16.

Patronat nad Międzynarodowymi Koncertami Muzyki Cerkiewnej objął Jego Ekscelencja ks. biskup Arkadiusz Trochanowski, biskup Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5