Kajakowe patrole posprzątały rzeki i jeziora

2022-09-22 09:20:52(ost. akt: 2022-09-20 09:30:46)
Kajakowy patrol

Kajakowy patrol

Autor zdjęcia: Paweł Grądzki

Za nami kajakowe patrole na Mazurach organizowane przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. Wolontariusze już po raz drugi posprzątali akweny Krainy Tysiąca Jezior. Pomagali im strażacy i płetwonurkowie z regionu.
Mieszkańcy wsi Góra położonej w gminie Orzysz na pograniczu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Ełckiego wspólnie z wolontariuszami z Mazur wzięli udział w kajakowym patrolu ekologicznym organizowanym przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, dzięki dofinansowaniu urzędu marszałkowskiego województwa warmińsko- mazurskiego. Sprzątanie rzek i jezior wpisało się już na stale w krajobraz regionu. Każdego roku przed i po sezonie turystycznym wolontariusze wyruszają na akweny, by posprzątać po gościach spędzających wakacje w Krainie Tysiąca Jezior i nie tylko.

Fot. Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich

- To jest nasza wieś, chcemy, żeby było tu ładnie i czysto. Szczególnie po sezonie, kiedy wielu mieszkańców wsi i pobliskich miejscowości lubi tu spędzać czas i odpoczywać. Zmobilizowaliśmy mieszkańców i wspólnie postanowiliśmy posprzątać - mówi wolontariuszka z Góry.
- Czystość naszych jezior powinna być dobrem nas wszystkich - twierdzi pan Wojciech, uczestnik kajakowego patrolu. - To jest ekologia pisana przez duże E. Ekologia zaczyna się nie tylko podczas wielkich akcji czy protestów, ale obok siebie, w swojej miejscowości. Schylam się i podnoszę papier czy inny śmieć. Sprzątam nie tylko po sobie, ale też innych.

Fot. Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich

Wolontariusze po raz drugi posprzątali najpierw brzegi jeziora potem przepłynęli kajakami do rzeki Orzyszy nazywanej też Orzyską Strugą. W tym roku, kajakarzom pomagali płetwonurkowie z Mazurskiej Służby Ratowniczej w Okartowie, którzy sprzątali dno jezior oraz strażacy i druhowie z OSP. Wśród odpadów dominowały plastikowe opakowania, również po robakach używanych przez wędkarzy jako przynęta. Finałem kajakowego patrolu był piknik ekologiczny w Orzyszu.
- Fundacja Ochrony Wielkich jezior Mazurskich dba o jeziora już od trzydziestu lat. Natomiast akcję kajakowy patrol rozpoczęliśmy w ubiegłym roku – mówi Magdalena Fuk, prezes FOWJM w Giżycku. - Nasi wolontariusze płynąc kajakiem czy rowerem wodnym lub inną jednostką zbierają odpady. Docierają do miejsc i trzcinowisk trudno dostępnych z łódki czy żaglówki. To wyjątkowa przygoda z ekologią i edukacja ochrony naszego cennego regionu. Kajakowe patrole organizujemy na terenie Wielkich Jezior Mazurskich. Podobna akcja odbyła się w Sorkwitach, gdzie wolontariusze sprzątali rzekę Krutynię, najbardziej popularny i uczęszczany szlak kajakowy na Mazurach. Utrzymanie czystości na szlaku długości stu kilometrów jest niezwykle trudne, dlatego nasza Fundacja wraz z wolontariuszami pomaga w tym przedsięwzięciu.

Fot. Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich

Do kajakowego patrolu w Sorkwitach przyłączyli się dzieci z młodzieżowej drużyny pożarniczej w Sorkwitach oraz strażacy - płetwonurkowie z Mrągowa. Co można znaleźć na dnie mazurskich jezior?
- Różne śmieci, jak plastikowe opakowania, szklane butelki, rowery, kosze na śmieci, hulajnogi, opony – mówi mł. asp. Przemysław Kaczmarczyk, dowódca grupy wodno-nurkowej PSP w Mrągowie. - W naszych jeziorach mnóstwo jest różnego typu odpadów. W ubiegłym roku wyciągnęliśmy z dna jeziora motor.

Profesjonalnie wyposażony patrol przeszukiwał plaże, ujście rzeki Krutyni, trzcinowiska i brzegi jeziora Lampackiego.
- Kajakowy patrol przyjął się z wielkim uznaniem wśród mieszkańców Mazur, o czym świadczy ogromna liczba wolontariuszy zgłaszających się do sprzątania szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz innych naszych akcji – mówi Magdalena Jurgielewicz, członek zarządu fundacji. - Organizujemy wiele różnych wydarzeń związanych z ekologią, ochroną i dbaniem o czystość naszych jezior, począwszy od sprzątania świata po wodne patrole w miejsca trudno dostępne z brzegów rzek czy jezior.
Finałem tegorocznego kajakowego patrolu był spływ rzeka Sapiną z udziałem seniorów, którzy aktywnie włączają się w każda akcję organizowaną przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.
Renata Szczepanik


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5