Wielkie sprzątanie i lekcja ekologii na wzgórzu św. Brunona

2022-09-19 11:21:12(ost. akt: 2022-09-19 11:28:16)

Autor zdjęcia: Arch.org.

Już w sobotę 24 września na wzgórzu św. Brunona w Giżycku rozpocznie się pierwsza edycja akcji Czyste Lasy, organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska. Uczestnicy posprzątają okoliczne lasy i będą bawić się podczas pikniku edukacyjnego
Dowiemy się, jak każdy z nas może na co dzień pomagać w ochronie środowiska naturalnego i zostawiać w nim tylko dobry ślad - informują organizatorzy.


Śmieci w polskich lasach to ogromny problem. Przekonał się o tym chyba każdy z nas, wybierając się na rodzinny spacer w weekend, czy przyglądając się poboczom dróg, prowadzących przez duże kompleksy leśne. Lasy Państwowe co roku wywożą z zarządzanych przez siebie terenów ponad 90 tysięcy metrów sześciennych śmieci. To pojemność ok. 1000 tirów, a stanowi tylko ułamek całkowitej liczby odpadów, zalegających pod drzewami w całym kraju.
Śmieci nie tylko szpecą krajobraz. Są przede wszystkim poważnym zagrożeniem dla przyrody. Szkło nie rozkłada się nigdy, a dodatkowo działa jak soczewka i pozostawione na suchej ściółce może powodować pożary. Plastik prawdopodobnie rozkłada się 600 lat – trudno to określić, bo to wciąż młody „wynalazek”. Wiemy natomiast, że może doprowadzać do zadławienia zwierząt, a otwarte, puste butelki stają się grobowcem dla wielu owadów. Co więcej w wyniku rozkładu powstaje mikroplastik przedostający się do gleby i wody, a następnie do… naszych żołądków.


Lista śmieci, które powinniśmy poddawać segregacji, a nie zostawiać w lesie jest bardzo długa. Podobnie, jak lista zagrożeń, które powodują. Stowarzyszenie Czysta Polska – znane z akcji Czyste Tatry oraz Czysty Bałtyk, we współpracy z Lasami Państwowymi postanowiło znaleźć rozwiązanie problemu. Dzięki wsparciu z grantu powstała akcja Czyste Lasy, która już w sobotę zawita do Giżycka i zostanie zorganizowana we współpracy z Miastem Giżycko.

- Czyste Lasy to przede wszystkim edukacja. Na wzgórzu św. Brunona stanie miasteczko ekologiczne, w którym odbędą się warsztaty, spotkania, prelekcje, konkursy i zabawy dla całej rodziny. Nie zabraknie też ekspertów, znanych ambasadorów oraz influencerów. Będziemy razem sprzątać, zdobywać wiedzę i zachęcać do tego, aby w naturze zostawiać tylko dobry – niewidoczny ślad – mówi Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.


Akcja w Giżycku rozpocznie się o godzinie 10:00. Na rozgrzewkę organizatorzy przewidzieli zumbę oraz colour run – czyli bieg połączony z obsypywaniem się kolorowymi proszkami holi – tworzonymi tylko z naturalnych składników. Następnie na scenie odbędą się spotkania z gośćmi akcji, które poprowadzi znany z anteny RMF FM oraz RMF Maxxx Irek Jakubek.
Jednocześnie w miasteczku trwać będą warsztaty, konkursy i animacje. W edukacyjnej śmieciarce „Mieci” będzie można zobaczyć z bliska proces recyklingu, a Rekopol wszystkich chętnych zapozna z zasadami prawidłowej segregacji śmieci.

Zaplanowano warsztaty z Joanną Studnicką, która opowie o tym jak gotować zero waste. Nie zabraknie występów Tiktokerów, wśród których pojawi się uwielbiany przez dzieci Pan Buźka, a także spotkań z influencerami – m.in. znanymi i lubianymi twórcami Abstrachuje.TV. Będzie można również porozmawiać z ambasadorem akcji i mistrzem olimpijskim – Robertem Korzeniowskim. Całe wydarzenie zamknie koncert TT Band – muzyków występujących w takich zespołach jak Pudelsi, Ich Troje, czy Chłopcy z Placu Broni.

Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie oczywiście sprzątanie lasu. Wolontariusze, którzy zgłoszą się do udziału w akcji otrzymają od organizatorów workoplecaki i bidony 100% rPET, a także worki na śmieci i rękawiczki. Do udziału w wydarzeniu może zgłosić się każdy – mały i duży. Rejestracja będzie możliwa przed akcją za pośrednictwem strony: https://czystapolska.org.pl/projekty/czyste-lasy/

- Drodzy mieszkańcy, pięknie przywitajmy nadchodzącą jesień. W czasie letnich spacerów ludzie zostawili po sobie w lasach zbędne rzeczy, które teraz należałoby usunąć. Wszystkich, którym leży na sercu czystość naszego miasta, najbliższej okolicy i całych Mazur, zachęcamy do włączenia się w tę wspaniałą akcję. Szczególnie cieszy, że udział w przedsięwzięciu zadeklarowały giżyckie szkoły, dzięki którym sprzątanie potrwa dłużej. Wspólnie posprzątajmy nasze otoczenie, dajmy dobry przykład i pożytecznie spędźmy najbliższą sobotę – tak do akcji zachęca Miasto Giżycko.

Czyste Lasy to projekt edukacyjny organizowany przez Stowarzyszenie Czysta Polska i realizowany z grantu w wysokości 250 tys. dolarów, przekazanego na ten cel przez Fundację Coca-Cola w Atlancie. Partnerem wszystkich czterech wydarzeń zostały Lasy Państwowe. Na każdym z przystanków nie zabraknie atrakcji oraz edukacji na wesoło – takiej, która najlepiej wpaja nam pozytywne schematy zachowań w naturze. Będą spotkania z influencerami oraz ambasadorami projektu.

Pierwsze wydarzenie zostanie zorganizowane dzięki wsparciu Miasta Giżycka i Nadleśnictwa Giżycko. Wielkie wsparcie okazały również Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, ZUOK Spytkowo oraz Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami. Dzięki nim, zabrane z lasu śmieci staną się odpadami i zyskają drugie życie.
Mat. prasowy

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5