II Igrzyska Wspinaczkowe dla Osób z Niepełnosprawnościami

2022-09-19 08:44:43(ost. akt: 2022-09-19 08:56:00)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Już po raz drugi giżycki Wspinaczkowy Klub Sportowy "Piżmakowe Wiewióry" organizuje igrzyska dla osób niepełnosprawnych.
Pierwsza tego typu impreza na Mazurach odbyła się w czerwcu ubiegłego roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Wydarzenie objęło swoim zasięgiem organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych z całego regionu.
II Igrzyska Wspinaczkowe dla Osób z Niepełnosprawnościami odbędą się 20 września 2022 r. (wtorek) o godz. 9:00 (Las Miejski, ul. Dworska).

– Działania skierowane są do wszystkich zainteresowanych, którzy zgłoszą chęć uczestnictwa w zawodach, wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz mieszkańcy Giżycka i okolicznych miast i gmin – informuje Zbigniew Pażyszek, prezes Wspinaczkowego Klubu Sportowego „Piżmakowe Wiewióry” w Giżycku. – W Igrzyskach mogą wziąć udział osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które posiadają diagnozę o zaburzeniu rozwojowym, jak na przykład spektrum autyzmu, zespół Aspergera, zespół Downa lub orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej lub fizycznej. Głównym celem wydarzenia jest integracja oraz współzawodnictwo osób z niepełnosprawnością z różnych środowisk oraz ośrodków przez wspólne uprawianie wspinania.

Fot. Renata Szczepanik

Podobnie, jak w ubiegłym roku, konkurencje wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością odbędą się na jednej z najwyższych mobilnych ścianek wspinaczkowych w Europie o wysokości 9 m. W zależności od możliwości psychofizycznych uczestników organizatorzy przewidzieli dwa sposoby udziału w wydarzeniu – jako „zawodnik” lub jako „uczestnik strefy wolnego wspinania”.

– Dla zawodników przewidziane są trasy wspinaczkowe do przejścia na czas dostosowane do ich umiejętności – wyjaśnia Zbigniew Pażyszek. – Dla uczestników strefy wolnego wspinania, z której mogą także korzystać także zawodnicy, zaplanowaliśmy dwie drogi wspinaczkowe bardzo łatwą i łatwa, naukę wiązania węzłów, poznawanie sprzętu wspinaczkowego.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5