Jubileusz 20-lecia giżyckiego "Agrobiznesu"

2022-09-12 11:01:03(ost. akt: 2022-09-12 11:20:15)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Historia szkoły sięga 1946 roku, kiedy w lutym powstała szkoła rybacka, potem przekształcona w technikum wodnych melioracji, zespół szkół rolniczych, a od 20 lat funkcjonuje pod nazwą Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu. I to właśnie ten ostatni jubileusz obchodzi placówka w tym roku.
Wydarzenia związane z obchodami dwudziestolecia giżyckiego „Agrobiznesu” trwają od kilku miesięcy, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Uroczysta jubileuszowa gala podsumowująca działalność szkoły odbyła się w piątek, 9 września. W sali gimnastycznej szkoły spotkali się poprzedni i obecni nauczyciele, uczniowie, pracownicy „Agrobiznesu”, samorządowcy, pracownicy oświaty i przyjaciele szkoły. Były wspomnienia, życzenia, gratulacje, prezentacje między innymi multimedialna o historii i sukcesach szkoły, indywidualnych osiągnięciach uczniów, a także artystyczne przygotowane przez młodzież i zaproszonych seniorów z zespołu „Belkanto” Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Szkoła niezależnie od tego, jaką nazwę nosiła, zawsze była ważna dla społeczności lokalnej. To historia, wspomnienia, tradycje. Tę szkołę tworzyli i nadal tworzą ludzie z pasją. Rozwijali ją przez dziesiątki lat poprzez wprowadzanie nowych kierunków i metod kształcenia, rozwój partnerstwa ze szkołami zagranicznymi. Kierunki zawodów zawsze były i są związane z naszym mazurskim terenem – mówił Mirosław Dariusz Drzażdżewski, starosta giżycki. - Każda rocznica to czas wspomnień, ale i planowania nowych przedsięwzięć. W obecnych czasach szybko zmieniająca się technologia i zmiany społeczne wymagają od placówek oświatowych zmierzania się z nowymi wyzwaniami. Zawsze aktualnym celem będzie ukształtowanie przez szkołę mądrego, poszukującego wiedzy i empatycznego absolwenta, który jest także profesjonalistą w swoim zawodzie. Od kadry pedagogicznej oraz pracowników szkoły zależy, w jaki sposób ten cel zostanie osiągnięty. Życzę wszystkim dalszego rozwoju i umiejętności odpowiadania na potrzeby edukacyjne naszego regionu i lokalnej społeczności.

Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu cieszy się od lat zasłużoną popularnością wśród uczniów i ich rodziców, ponieważ oferuje atrakcyjne kierunki kształcenia, których absolwenci są poszukiwani na krajowym i zagranicznym rynku pracy. O początkach i 76 latach szkoły, ludziach, którzy ją tworzyli, przekształcali, wprowadzali zmiany i dostosowywali do potrzeb edukacyjnych młodzieży, rynku pracy, współczesnej gospodarki mówił Jarosław Kulhawik, od 20 lat dyrektor Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu.

- Chciałbym, by nasz jubileusz stał się pretekstem do zastanowienia nad połączeniem długoletniej tradycji szkoły z wyzwaniami współczesnego świata – mówił dyrektor Jarosław Kulhawik. - Nasza szkoła przechodziła wiele zmian organizacyjnych. Od początku placówka posiadała bogatą ofertę edukacyjną. Na bieżąco analizowaliśmy potrzeby lokalnego i krajowego rynku pracy, dzięki czemu wprowadzaliśmy nowe zawody. Nasza oferta zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży. Wielu absolwentów kontynuowało naukę na wyższych uczelniach z powodzeniem odnosząc sukcesy naukowe i zawodowe. Inni włączyli się w nurt życia lokalnej społeczności lub wyjechali do innych miejsc w kraju i za granicą. Z sygnałów, które do mnie docierają, nasi absolwenci, których, losy śledzimy, bardzo miło wspominają naukę w naszej szkole. Wierzę, że kolejne roczniki młodzieży, która opuści mury naszej szkoły, staną się jej wizytówką. W ciągu ostatnich dwudziestu lat w szkole zaszły ogromne zmiany. Poprawiliśmy infrastrukturę, organizację, wyposażyliśmy szkolne pracownie w nowoczesny profesjonalny sprzęt i pomoce dydaktyczne, nawiązaliśmy współpracę międzynarodową, dzięki czemu umożliwiliśmy naszym uczniom odbywanie praktyk zawodowych w innych krajach europejskich. Zmiany, jaki zachodzą w świecie nauki, wymagają nieustannego rozwoju. Naszym celem jest zaspokajanie potrzeb uczniów poprzez tworzenie nowoczesnej placówki.

W trakcie swojego istnienia w szkole prowadzono wiele kierunków kształcenia, wszystkie jednak związane głównie z rolnictwem i szeroko pojętym środowiskiem oraz ochroną klimatu. Tak na przestrzeni 76 lat zmieniała się szkoła, rynek pracy, przyroda, że w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich rybaka zastąpił ekspert od źródeł energii odnawialnej. Przed giżyckim „Agrobiznesem” kolejne wyzwania, jubileusze i karty historii, które zapiszą przyszłe pokolenia.
Renata Szczepanik

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5