Mazury Curling Festival 2022 w Mazurskim Centrum Sportów Lodowych

2022-08-29 12:31:09(ost. akt: 2022-08-29 13:01:01)

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Mazurskie Centrum Sportów Lodowych w Giżycku już po raz jedenasty jest gospodarzem międzynarodowego festiwalu i turnieju Mazury Curling Cup – największego w Polsce spotkania miłośników tej zimowej dyscypliny sportu.
W tegorocznym festiwalu i międzynarodowym turnieju Mazury Curling Cup bierze udział 28 drużyn, ponad 170 curlerów ze wszystkich polskich ośrodków curlingowych oraz z Włoch, Litwy, Ukrainy i Szwajcarii. Uroczyste otwarcie turnieju Mazury Curling Cup odbyło się w poniedziałek, 29 sierpnia, gdzie chwilę później na tafli pojawili się pierwsi zawodnicy.
- Giżycko otoczone jest jeziorami połączonymi trzema kanałami. Żyjemy na wodzie, żyjemy z wody i również lód to woda. Cieszymy się, że zawodnicy curlingu przyłączają się do naszego klimatu żeglarskiego, sportowego i korzystają z naszego krytego lodowiska - powiedział Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka oficjalnie otwierając turniej.

Na giżyckiej tafli krytego lodowiska trenują i rywalizują zarówno amatorzy, jak i mistrzowie kraju, młodzicy, juniorzy i zawodnicy dorośli, a także grupa zawodników na wózkach. Zawodnicy pracują nad swoją formą pod okiem trenerów ze Szkocji (Philip Ross, Stawart Sutherland), Włoch (Alberto Arienti) oraz z Polski. Organizacja wydarzenia odbywa się pod patronatem Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
- Mazury Curling Festival to wielkie wydarzenie, które pokazuje, że środowisko curlingowe w Polsce systematycznie powiększa się, jest zgrane, a organizatorzy, zawodnicy, trenerzy i obsługa techniczna doskonale ze sobą współpracują – powiedział Łukasz Janczar, organizator Mazury Curling Festival w Giżycku. - Tegoroczną nowością jest pierwsza edycja turnieju par mieszanych. Turniej par odbędzie się z udziałem 24 par. Curling par mieszanych jest młodszą konkurencją olimpijską, mecze odbywają się według nieco innych zasad, ale są równie emocjonujące. Nie pamiętam żadnego turnieju w Polsce rozgrywanego przy tak wysokich temperaturach, jakie od dawna mamy na Mazurach. Na lodowisku jest około 10 stopni. Zapraszamy do kibicowania.

Turniej Mazury Curling Cup poprzedził kilkudniowy camp dla zawodników zorganizowany w ośrodku AZS COSA Wilkasy.
- Nasz festiwal to także prelekcje i spotkania z gwiazdami sportu. Dzięki Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu poznaliśmy historię i symbole ruchu olimpijskiego. Curlerzy mogli obejrzeć z bliska prawdziwe medale olimpijskie, a dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim Kasia Woźniak pierwszy raz w życiu grała w curling – dodaje Łukasz Janczar. - Po raz pierwszy na festiwalu zorganizowaliśmy spotkanie z psychologiem sportowym. Zajęcia poprowadziła Katarzyna Selwant - Psycholog Sportowy, autorka książek, ekspert wygrywania, psycholog olimpijski, a przede wszystkim aktywna curlerka.
Rozgrywki potrwają kilka dni, mecze finałowe turnieju zaplanowano w środę, 31 sierpnia, około godz. 16.00. Natomiast zakończenie festiwalu odbędzie się w piątek, 1 września po południu w Mazurskim Centrum Sportów Lodowych.
Renata Szczepanik
[gallery=4][gallery]131060[/gallery][/gallery]2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5