Zespół ludowy "Sterławiacy" z sukcesem na styku kultur

2022-07-04 11:35:50(ost. akt: 2022-07-04 12:07:05)
Zespół ludowy Sterławiacy

Zespół ludowy Sterławiacy

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurska Izba Regionalna

Ludowy Zespół Śpiewaczy Sterławiacy (Sterławki Wielkie) wywalczył I miejsce na festiwalu „U noju na Warniji” w Jezioranach pieśnią ludową pt. „Suita Warmińsko-Mazurska”, a kilka tygodni później III miejsce na festiwalu kultur w Gietrzwałdzie.
Ludowy Zespół Śpiewaczy "Sterławiacy" zdobył nagrodę Ministra Kultury I miejsce w XXXVII Wojewódzkim Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych Warmii i Mazur – 11-12 czerwca 2022 w Jezioranach. Sukces powtórzył na festiwalu w Gietrzwałdzie zajmując trzecie miejsce.

Niesamowite rzeczy się dzieją! Zaledwie 3 tygodnie minęły od zajęcia I miejsca w Jezioranach, a ludowy zespół "Sterławiacy" w niedzielę 3 lipca zajął III miejsce w kategorii "Piosenka ludowa" w trakcie festiwalu "Na Styku Kultur - Warmia, Mazury, Powiśle" w Gietrzwałdzie! Serdecznie gratulujemy! Duma nas rozpiera! Dziękujemy, że tak godnie reprezentujecie Miasto Ryn - pisze na swoim profilu fb Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie.

Zespół ludowy
Fot. Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie
Zespół ludowy "Sterławiacy"

Zespół ludowy "Sterławiacy" ze Sterławek Wielkich to amatorski zespół mieszany, działający pod egidą ryńskiego centrum kultury od 2004 r. Dziś centrum jest częścią Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Nazwa „Sterławiacy” wywodzi się od nazwy miejscowości Sterławki Wielkie, z której pochodzi część członków zespołu. Repertuar „Sterławiaków” jest bogaty i różnorodny. Bazuje głównie na folklorze Warmii i Mazur. W czasie występów, które często przybierają formę suit czy widowisk nierzadko wykorzystywane są oryginalne rekwizyty.

Zespół ludowy
Fot. Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie
Zespół ludowy "Sterławiacy"

Repertuar „Sterławiaków” jest bardzo bogaty: od pieśni patriotyczno-religijnych po piosenki ludowe i biesiadne. Zespół wykonuje również widowiska kolędnicze oraz folklorystyczne. Podczas występów wykorzystuje oryginalne rekwizyty. Zespół koncertuje z powodzeniem na terenie powiatu giżyckiego oraz województwa warmińsko-mazurskiego oraz za granicą. Zespół uczestniczy w Przeglądzie Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach od 2011, wówczas też zdobył I nagrodę MKIDN, Grand Prix w 2017 r., a także Jezioranki w 2012, 2016 i 2018 r.

Zespół ludowy
Fot. Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie
Zespół ludowy "Sterławiacy" został laureatem konkursu „Jawor – u źródeł kultury”

„Sterławiacy” biorą udział w lokalnych i regionalnych uroczystościach religijnych, wydarzeniach kulturalnych, przeglądach, festiwalach, festynach, dożynkach i innych imprezach w regionie i kraju. Zespół współpracuje również ze Szkołą Podstawową w Sterławkach Wielkich, organizując lokalne uroczystości, imprezy plenerowe i wspólne koncerty.
ona

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5