Mazurski senior aktywny w działaniu to program dla seniorów z powiatu giżyckiego

2022-06-22 08:19:37(ost. akt: 2022-06-22 08:28:11)
Seniorzy z Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku aktywnie spędzają czas również podczas wakacji

Seniorzy z Giżyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku aktywnie spędzają czas również podczas wakacji

Autor zdjęcia: Renata Szczepanik

Wakacyjny program zajęć dla seniorów zorganizowała Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, która rozpoczyna realizację projektu „Mazurski Senior aktywny w działaniu”.
Fundacja od lat jest regionalnym koordynatorem wielu akcji i kampanii ekologicznych, pobudza do aktywności dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Tym razem przygotowała program dla starszych mieszkańców Mazur pod hasłem „Mazurski Senior aktywny w działaniu”. Do udziału w programie fundacja zaprasza wszystkich chętnych seniorów 60 + z miast i gmin powiatu giżyckiego. Zgłoszenia z poszczególnych gmin przyjmują pracownicy gminnych ośrodków kultury. Zgłoszenia z terenu miasta Giżycka przyjmuje Ewa Ostrowska – Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku. Zajęcia rozpoczną się od początku lipca. Natomiast zakończenie programu planowane jest do końca roku.

- „Mazurski senior aktywny w działaniu”  to projekt realizowany w ramach  programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, którego instytucją zarządzającą jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – informuje Magdalena Jurgielewicz, członek zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku. - W ramach projektu zrealizowane zostaną treningi rozwoju osobistego, zajęcia asertywności, skutecznej komunikacji i rozwiązywania konfliktów, poczucia własnej wartości oraz treningi pamięci w formie warsztatów i zabawy. Ponadto seniorzy poznają zasady akademii wolontariatu. Dowiedzą się, dlaczego warto zostać wolontariuszem 60+, jak postrzegać siebie w roli wolontariusza, jakie są zasady organizacji funkcjonowania banku czasu. Dodatkowo seniorzy wezmą udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej, kursie rozwój kompetencji zawodowych, zapoznają się z wolontariatem środowiskowym, jak kajakowy patrol oraz sprzątanie terenów wokół rzek i jezior.

Organizatorzy zaplanowali także zajęcia ruchowe m.in. jogę i nordic walking, a także warsztaty artystyczne z makramy, warsztaty malarskie, warsztaty kulinarne zero waste oraz wyjazdy do teatru i filharmonii. Natomiast dla wybranych 8 liderów grup fundacja zorganizuje trening metodą structogramu, którego system opiera się na lepszym rozumieniu i komunikacji z innymi ludźmi.

- Structogram jest kluczem do poznania samego siebie i innych ludzi. Nie chodzi tu o zwykły test osobowości, ale o praktyczne, ukierunkowane elementy treningu dla profesjonalnej znajomości siebie i ludzi oraz ich praktycznych zastosowań – dodaje Magdalena Jurgielewicz. - Dzięki temu uzyskuje się informacje o własnych szansach i ryzykach, mocnych i słabych stronach oraz ograniczeniach. Pozwala to na wyrażanie siebie i funkcjonowanie zgodne z indywidualnym stylem. Podczas treningu uczestnicy dowiadują się, jak rozumieć indywidualność innych ludzi, motywować i wpływać na nich w sposób wiarygodny. Dowiadują się także w jaki sposób unikać niepotrzebnych konfliktów. Structogram jest jedynym na rynku badaniem, określającym naturę ludzką, a nie zachowania, które, jak wiemy bywają zmienne.

Seniorzy nie leniuchują nawet w wakacje, choć więcej czasu spędzają w ogródkach, sanatoriach i na wycieczkach, to chętnych na zajęcia z aktywności nie brakuje.
Renata Szczepanik

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5